Festiwal afrykański w Krakowie

afryka.org Polecamy Festiwal afrykański w Krakowie

Organizatorem IV Festiwalu Afrykańskiego „Zmysły. Inspiracje. Rytm.” jest Afrykańskie Koło Naukowe działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Festiwal ma na celu stworzenie forum do wymiany poglądów nt Afryki, pogłębienie relacji polsko-afrykańskich oraz przybliżenie mieszkańcom Krakowa wielowymiarowości tego kontynentu. Tegoroczny festiwal rozpocznie się w czwartek, 20 maja 2010 r., a zakończy w Międzynarodowy Dzień Afryki, tj. 25 maja 2010 r.

IV Festiwal Afrykański to próba przybliżenia mieszkańcom Krakowa kultur afrykańskich, w jego ramach odbędą się więc przede wszystkim różnego rodzaju wydarzenia i występy kulturowe. Zarówno dla poszukujących nowych brzmień, jak i dla fanów muzyki afrykańskiej przygotowaliśmy koncerty, m. in. takich gwiazd jak czeski zespół Camara, oraz warsztaty tańca afrykańskiego. Dzięki afrykańskim specjalistom będzie można nie tylko skosztować kuchni afrykańskiej, ale też poznać tajniki przygotowywania potraw. Nie zabraknie również wrażeń sportowych: dostarczy ich mecz piłki nożnej „Afryka kontra reszta Świata”.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy serię gier i zabaw, zaś dla ich mam warsztaty wiązania chusty. Ten afrykański sposób noszenia pociech blisko ciała jest niezwykle wygodny, a co więcej umożliwia stały kontakt matki z dzieckiem. Sposobów zaś na zawiązanie chusty jest wiele…

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Polska Sahara” w ramach festiwalu odbędą się dwie jednodniowe wycieczki śladami Afryki: jedna po Krakowie, druga po Małopolsce. W programie objazdowego zwiedzania jest klasztor karmelitów bosych w Czernej koło Krzeszowic, w którym można obejrzeć zbiory rękodzieł, przedmiotów codziennego użytku oraz malowidła flory i fauny z Burundi i Rwandy. Chętni, którzy wezmą udział w wyprawie, odwiedzą również Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu i odcisną ślady swoich stóp na piaskach Polskiej Sahary, czyli na Pustyni Błędowskiej.

Nie zabraknie także wydarzeń o charakterze akademickim. W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty trzech wybranych języków afrykańskich. Atrakcją będzie panel dyskusyjny dotyczący tematu “Taniec afrykański- religia,społeczeństwo
kultura”. oraz dyskusja z udziałem m.in. amb. Jana Wielińskiego pt. „Po co Polska w Afryce?”. Wiedząc, że dziś Afrykanin nie jest już dla Polaka tak odległy, dziwaczny i egzotyczny jak dawniej, że często jest jego sąsiadem czy kolegą z ławki, zastanowimy się, kim dla Afrykańczyków są Polacy, jaką pełnią rolę i co mogą wnieść do społeczeństw afrykańskich.

Z pytaniem o transgresję kulturową między Afryką a Polską czy innymi krajami europejskimi związany będzie spektakl słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież z Węgierskiej Górki. Młodzi ludzie pokażą swoim występem w jaki sposób można przeszczepić wybrane aspekty kultury afrykańskiej na grunt europejski. To jednak nie koniec teatralnych propozycji. Dzięki Kołu Naukowemu Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich „XOLO” w Poznaniu zostaniemy również oczarowani siłą południowoafrykańskiej poezji walki.

Tydzień Afrykański nie mógłby obejść się bez spotkań z podróżnikami, dla których Afryka stanowi motyw osobistych i zawodowych działań, ale przede wszystkim inspirację. Ich arcyciekawych opowieści posłuchamy podczas slajdowisk i projekcji filmów afrykańskich.

Filip Kitundu

 Dokument bez tytułu