Festival sur le fleuve Niger

afryka.org Polecamy Festival sur le fleuve Niger

W dniach 1-4 lutego 2007 w Mali odbędzie się już po raz trzeci Festival sur le fleuve Niger.

Stolicą festiwalu jest Ségou, znajdujące się niedaleko Bamako, stolicy Mali. W festiwalowym programie znajdzie się forum dyskusyjne, pokaz filmu dokumentalnego, przedstawienia tradycyjne z regionu Ségou, koncerty, wystawy, warsztaty rzemiosł artystycznych i inne.

Festiwal, którego celem jest ochrona i promocja kultury regionu, współpracuje z przedstawicielami różnych grup etnicznych, z wielu odległych miejsc. Dzięki temu w tym roku będzie można zobaczyć 15 tańców tradycyjnych, pokazy marionetek oraz wyścigi piróg.

Na scenie koncertowej pojawią się młodzi wykonawcy malijscy, jak równiez wielcy muzycy o międzynarodowej sławie. Swój udział zapowiedziały już następujace gwiazdy: Oumou Sangare, Toumani Diabaté, Tinariwen i Habib Koité. Gośćmi honorowymi będą – Salif Keita i Cheikh Tidiane Seck.

Festiwal stawia sobie także za cel, stworzenie w Ségou stolicy sztuki wizualnej. W tym roku tematem wystaw będzie: Bogolan, wczoraj i dziś. Bogo oznacza ziemię, lan to rezultat, razem stanowią określenie charakterystycznej malijskiej techniki farbowania tkanin. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć 3 wystawy poświęcone bogolan, oraz pokaz mody bogolan.

Ponieważ opowiadania i bajki stanowią ważną część kultury malijskiej, przewidziano również spotkanie pod legendarnym drzewem z regionu – Bazalan, gdzie przy akompaniamencie muzyków i pokazach marionetek, będzie można wysłuchać tradycyjnych opowieści z historii Ségou.

Dla żądnych zmierzenia się z rzemiosłem malijskim, przygotowano atelier ceramiczne i farbiarskie.

(mj)

 Dokument bez tytułu