Dzień Jedności Afryki

afryka.org Polecamy Dzień Jedności Afryki

25 maja jest obchodzony jako Dzień Afryki. Chociaż to święto nie jest jeszcze popularne w Polsce i niewiele osób wie o jego istnieniu, to warto pamiętać o tym dniu. W końcu to kontynet afrykański jest kolebką ludzkości. Z tej okazji, także w Warszawie będzie można uczestniczyć w wydarzeniu poświęconym Afryce.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać kulturę afrykańską. Każdy może ją odkryć dla siebie dotąd nieznaną mu Afrykę 25 maja w ramach Dnia Afryki w Warszawie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Głównym wydarzeniem będą koncerty, podczas których wystąpią m.in. DJOLOF BAND (Senegal), zespół YUGUS (Mali, Senegal, Gwinea), GOLD FINGER (Nigeria), BONGO BONGO & RICKY LION (Kongo) i gościnnie Kuba Pogorzelski. Po koncertach zaplanowana jest impreza DJ-ska z najlepszymi mixami muzyki afrykańskiej (DJ Mamadou, DJ Sam).

Z kolei 26 maja w ramach Festiwalu filmowego „Oblicza Afryki” w Ursynowskim Domu Kultury „Kadr”, przy ul. Rzymowskiego odbędzie się pokaz polskich filmów krótkometrażowych z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (ul. Chełmska 21). Filmy powstały w latach 1965-1977 głównie na terenie Afryki Wschodniej („W Kenii”, „Masajowie”) i Południowej („Angola”, „Święta Nadzieja”). Projekcje poprzedzone będą pokazem slajdów z Burkina Faso z tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego FESPACO w Ouagadougou. Szczególnie polecamy spotkanie z Aleksandrą Gutowską, które rozpocznie się o 14, a będzie poświęcone kondycji kina w Afryce Zachodniej.

Po pokazach dyskusja z udziałem filmoznawców. Można będzie zobaczyć również wystawę malarstwa z Tanzanii Tinga Tinga ze zbiorów dra Eugeniusza Rzewuskiego, byłego ambasadora Polski w Angoli oraz pokaz rzeźby z Zimbabwe z Galerii Agharta.

Początek 25 maja, g. 18 (warsztaty), g. 22 (koncerty), Klub Harenda, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6, Warszawa, wstęp wolny.

Organizatorzy: Samake, Afryka.org, Kontynent Warszawa
Międzywydziałowe Koło Afrykanistyczne UW 

Partnerzy: Instytut Francuski, Centrum Kultury Afrykańskiej Motema Africa, Forum Kenijsko-Polskie, Simba Friends, Ambasady i konsulaty państw afrykańskich, Klub Harenda, Zarząd Samorządu Studentów UW, Galeria Agharta, Home Africa Bar

 Dokument bez tytułu