Burning Spear i Ba Cissoko w Gdyni

afryka.org Polecamy Burning Spear i Ba Cissoko w Gdyni

Gdynia zaprasza na GLOBALTICA World Culture Festival. Celem festiwalu jest przedstawienie dokonań współczesnych artystów czerpiących z głębi tradycji i żywo ją przetwarzających. 29 lipca na festiwalu wystąpią Ba Cissoko i Burning Spear.

Nowoczesność łączy się z tradycją, kiedy Ba Cissoko oraz jego zespół łączą natarczywe dźwięki harfy Kora z elementami rocka, reggae i bluesa. Punktem wyjściowych jego twórczości jest tradycja przekazywania historii poprzez muzykę oraz słowa. Przy pomocy dwóch harf Kora na scenie – akustycznej oraz elektrycznej – wykreowana zostaje upajająca i dynamiczna muzyka, która brzmi jak połączenie tradycyjnych dźwięków zachodniej Afryki z gitarą Jimi'ego Hendriksa. Debiutancki album „Sabdan" z 2003 roku, wraz z nowym wydawnictwem z tego roku zapewniły Ba Cissoko miejsce na muzycznej mapie świata.

Wielka gwiazda reggae – Burning Spear to żyjąca legenda, uosobienie jamajskiej roots music – muzyki korzeni. Poprzez wspaniałe płyty stał się żyjącym symbolem ludu poszukującego swej tożsamości i wolności. Spear urodził się w zatoce St. Ann, tam gdzie na świat przyszli Marcus Garvey i Bob Marley. Imię Burning Spear (Płonąca Włócznia) przyjął od nieżyjącego już afrykańskiego bojownika wolność i męża stanu, Jomo Kenyatty – przywódcy Kenii. W 1969 Bob Marley, z którym się przyjaźnił polecił go Coxsone'owi ze Studia One, gdzie nagrał swój pierwszy singel "Door Peeper" w stylu rastafariańskich śpiewów modlitewnych.

Miejsce: Park Kolibki, Gdynia Orłowo; kiedy: 29.07.2007, g. 20:00; wstęp: płatny.

Oficjalna strona festiwalu

 Dokument bez tytułu