Bona Trio Tour

afryka.org Polecamy Bona Trio Tour

Wielki multiinstrumentalista Richard Bona, legendarny perkusista Steve Gadd oraz francuski gitarzysta, Sylvain Luc wystąpią w styczniu na dwóch koncertach w Polsce. O tym, że najnowsze przedsięwzięcie muzyczne Bony należy do wyjątkowych świadczy wiele.

Warto zwrócić uwagę na udział w nim niezwykle cenionego na całym świecie rockowego perkusisty, Steva Gadda. Podkreślić natomiast trzeba, że Trio Tour to projekt wyłącznie koncertowy, który zmaterializuje się jednorazowo, podczas styczniowo-lutowego europejskiego tournee(2009). Zawiedzeni tym będą zapewne fani Richarda Bony, gdyż nie ukaże się żadne wydawnictwa upamiętniające współpracę Bony, Gadda i Luca.

RICHARD BONA

Wirtuoz gitary basowej, multiinstrumentalista i mistrz jazzowych improwizacji. Powszechnie uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych artystów obecnej sceny jazzowej i world music. Nie uznaje żadnych muzycznych ograniczeń. Swobodnie porusza się zarówno w okolicach szeroko pojętnego world music, folku, jazzu, rocka, afro-beatu, a nawet rejonach afrykańskich songów i funku. Ta mnogość nastrojów, a także zawsze przemyślany, kapitalne wykonywany repertuar wzmocniony świetnym kontaktem artysty z publicznością powodują, że Bona od kilkunastu lat uwodzi słuchaczy w każdym zakątku naszej planety. Oprócz autorskich albumów, Bona ma na swoim koncie wiele produkcji zrealizowanych wspólnie z takimi gigantami jak Bobby McFerrin, Chick Corea, Joni Mitchell, Branford Marsalis, David Sanborn, Paul Simon, Chaka Khan, Tito Puente, Herbie Hancock, Pat Metheny, Harry Belafonte, czy Georgem Bensonem. W Polsce niedawno ukazała się koncertowa płyta Anny Marii Jopek “Jo&Co”, na której możemy usłyszeć dwa wspólne utwory obu Artystów. Muzyczny styl Richarda Bony sytuuje się na przecięciu jazzu, bossa novy, popu, afro-beatu, tradycyjnych songów i funku. Jego wspólny występ z przyjaciółmi w tym premierowym projekcie będzie niesamowitym przeżyciem dla fanów Artysty.

STEVE GADD

Amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, poważany perkusista sesyjny. Gadd współpracował z takimi wykonawcami jak Paul McCartney, Paul Simon, Steely Dan, Al Jarreau, Joe Cocker, Stuff, Bob James, Chick Corea, Eric Clapton, James Taylor, Jim Croce, Eddie Gomez, Manhattan Transfer, Michał Urbaniak, Steps Ahead, Al Di Meola, Manhattan Jazz Quintet oraz Richard Tee. Muzyk zagrał na ponad 600 albumach. Steve Gadd jest uwielbiany za swoje robiące wrażenie niesamowite umiejętności techniczne jak i elastyczność gry, którą opanował w ciągu kilku dekad pracy. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął dość szybko bo już w wieku 3 lat by już w wieku lat 11 występować u boku samego Dizzy Gillespie.

SYLVAIN LUC

Francuski gitarzysta rozpoczął swoją przygodę z jazzem w 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy usłyszał jazzowe rytmy. Studiował w prestiżowej Akademii de Bayonne, ucząc się gry zarówno na gitarze, mandolinie, wiolonczeli czy skrzypach. Najsilniejszy wpływ miał na niego czar jazzu. Cały swój wolny czas spędzał z Bubble Quartet, z którymi odkrywał nowe dla siebie południowo afrykańskie dźwięki. To właśnie wtedy zdecydował o połączeniu muzyki w swojej twórczości jazz z world beat. Rozpoczął karierę solową. W 2000 roku ukazał się jego pierwszy album zatytułowany „Duet”. Chwilę później ukazał się drugi album „Sud”. Na wiosnę 2002 roku ukazał się trzeci album „Trio Sud” wyprodukowany we współpracy Jean-Marc Jafet i Andre Ceccarelli.

Bona wystąpi 20 stycznia w warszawskim Palladium. Początek koncertu o godzinie 20. Bilety w cenie – od 95 do 165, – PLN.

Jeszcze więcej na: www.newmusicart.pl

New Music Art

 Dokument bez tytułu