Aye Africa

afryka.org Polecamy Aye Africa

Imprezy z cyklu Aye Africa to niepowtarzalne spotkania z kulturą i muzyką korzennej Afryki. Transowy koncert Tam Tam Project prowadzony przez Jacksona i Mamadou Dioufa z Senegalu przeplatany jest opowieściami, pokazem tańca oraz nauką gry na bębnach. W tle widać będzie sladjy z rajdu Paryż – Dakar, które nadają imprezie fantastyczny klimat. 31 stycznia zagrają we Wrocławiu.

Muzyki granej przez Tam Tam Project w żaden sposób nie można określić mianem „sztucznej", albo „wtórnej". Nie można jej też nazwać etniczną. Afrykańskie rytmy, arabska, czy romska melodyka stanowią tutaj raczej tło dla improwizacji, nie bądźmy też zaskoczeni, gdy usłyszymy motywy z muzyki klasycznej czy współczesne transowe gatunki.

Artyści z Tam Tam Project potrafią znakomicie połączyć te, wydawałoby się, tak odległe od siebie światy w jedną, przepiękną całość.

Piotr Jackson Wolski jest przeciwnikiem wszelkich klasyfikacji i szufladkowania., uważa, że jego twórczość to otwarta formuła artystyczna, nieograniczona formą i dzięki brakowi stylistycznych barier nieprzewidywalna, w której artyści z odległych od siebie kręgów kulturowych podążają tam gdzie chcą.

Patrząc na skład zespołu, trudno sobie wyobrazić większą mieszankę kulturową i artystyczną.
Piotr Jackson Wolski – jest perkusistą o korzeniach jazzowych (grał m.in .z Tomaszem Stańko), Mamadou Diouf – wokalistą głęboko tkwiącym w afrykańskiej stylistyce.

Oprócz instrumentów akustycznych takich, jak saksofony i instrumenty perkusyjne z różnych szerokości geograficznych, usłyszymy tu gitary elektryczne Grzegorza Sorbiana i Według Piotra Jacksona Wolskiego muzyka to tylko fragment przekazu płyty. Równie ważną jego część stanowi tekst śpiewany i mówiony w czterech językach: wolof, polskim, francuskim i romskim.

Piotr Jackson Wolski
– instrumenty perkusyjne; założyciel i lider TAM TAM PROJECT, uprawia tak różne gatunki muzyki, jak ethno, jazz house. Ta różnorodność inspiracji wynika z jego wyobraźni muzycznej i znakomitego opanowania technik gry na różnych instrumentach perkusyjnych. Naturalną konsekwencją tych możliwości stała się współpraca z wieloma świetnymi muzykami i zespołami – artysta grał m.in. ze STANISŁAWEM SOYKĄ, TOMASZEM STAŃKO, MAANAMEM. Uczestniczył także w tworzeniu muzyki do filmów „KREW I WINO", „PSY 2" „OSACZONY", „QUO VADIS". Twórca autorskiej szkoły perkusyjnej TAM TAM ACADEMY. Współtwórca audycji „Jaatka Matka" w Radio Jazz

Mamadou Diouf – śpiew; znany ze stałej współpracy z grupą Voo Voo oraz Włodzimierzem Kiniorskim. Współautor płyty "African Snow", która w 2000 roku otrzymała tytuł najlepszego wydawnictwa elitarnego World Entertainment Network oraz została okrzyknięta przebojem rozgłośni BBC. Współtwórca autorskiej audycji „Jaatka Matka" w Radiu Jazz.

Dodatkowo skład uzupełniają: Krzysztof Niedźwiecki i Jaromir Puszek – muzycy z zespołów Habakuk i Mind Kampf oraz Grzegorz Sorbian.

Michał Gawlicz

Kiedy: 31 stycznia; Gdzie: Wrocław, Łykend; Bilet: 12/15,- PLN.

 Dokument bez tytułu