AfryKamera: Duma Afryki

afryka.org Polecamy AfryKamera: Duma Afryki

Już 26 maja rozpocznie się 6. edycja AfryKamery – jedynego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalu filmowego, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczne pokazy zostały wyselekcjonowane z listy ponad 130 filmów, które zostały zgłoszone przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Duma Afryki” – wystarczy przedstawiania kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, tym samym organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postacie w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy, niż zwykle, rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu. Jednym z ważniejszych tytułów jest film „Atleta” („Atletu”) w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia). Zdobywca Nagrody Publiczności na MF Afrykańskim w Taryfie opowiada niesamowitą historię zwycięstwa etiopskiego biegacza Abele Bikila wbrew wszelkim przeciwnościom losu – pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku wygrywając maraton na boso. Jest to historia wielkiego triumfu, ale i tragicznego upadku, który nie złamał siły ducha wielkiego Afrykanina.

AfroSelekta – filmy pełnometrażowe

„Życie, ponad wszystko” („Life, Above All”) w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) – wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie „Un Certain Regarde” na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów – poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco. Pomimo znacznej konkurencji w RPA w 2010 zgarnął tam wszystkie możliwe nagrody (DIFF, SAFTA) i znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.

„Czekając na Pasoliniego” („En attendant Pasolini”) w reżyserii Daoud Aoulad-Syad (Maroko) – północnoafrykańska komedia będąca hołdem dla wielkiego włoskiego mistrza. W małej zapomnianej przez Allaha wsi na środku pustyni sprzedawca talerzy satelitarnych ogłasza, że przybywa do nich sam Pier Paolo Pasolini, żeby nakręcić swój film. Całą miejscowość ogarnia filmowy amok na wieść o rychłym nadejściu zmarłego przed trzydziestu lat reżyserze…

„Miasteczko zwane Descent” („A Small Town Called Descent”) w reżyserii Jahmil X. T. Qubeka (RPA) – robiący piorunujące wrażenie debiut reżyserski Qubeki utrzymany w konwencji neo-noir. Film został silnie osadzony w polityce i historii kraju opowiada losy trzech policjantów specjalnej komórki Scorpions, która próbuje rozwiązać tajemnicę morderstwa imigranta z Zimbabwe.

AfroDocs – filmy dokumentalne

Krótka selekcja dokumentów, które dotychczas ominęły polski obieg festiwalowy. Wśród nich liryczny, przejmujący, a zarazem szokujący dokument „Surfowanie w Soweto” („Surfing Soweto”) w reżyserii Sara Blecher (RPA). Pretekstem dla filmu stała się chęć pokazania śmiertelnie niebezpiecznego 'sportu ekstremalnego’ mieszkańców townshipu Soweto, czyli 'surfowania’ po dachach pociągów. Jednak istotą jest niezwykła historia trzech najbardziej znanych amatorów tej formy rozrywki. Pięknie nakręcony i przepełniony poezją film zdobył nagrodę publiczności na Tri Continental Film Festival 2010.

Ponadto w programie dwa dokumenty o Sudanie Południowym nieżyjącego już Brytyjczyka Arthur Howes „Historia Kafiego” („Kafi’s Story”) oraz „Nubijskie konwersacje” („Nubian Conversations”). Howes skupiając się na życiu zwykłych ludzi zarejestrował procesy społeczne zachodzące na przestrzeni 20 lat, które doprowadziły do rozpadu kraju.

AfroSzorty – filmy krótkometrażowe

Niezwykle bogata selekcja filmów krótkometrażowych od Mozambiku i RPA, po Ghanę i Etiopię, gdzie łącznie pokazanych zostanie ponad 20 dzieł. Wśród nich europejska premiera filmu z gatunku sci-fi „Sweetheart” w reżyserii Sean Drummond. Dla „Dystrykt 9″ wyrósł poważny konkurent…

Poza pokazami odbędą się spotkania autorskie z wybitnymi Polakami pod hasłem „Oto moja Afryka”, wystawy oraz dyskusje. Jak co roku widzowie będą mieli okazję wybrać najlepsze filmy festiwalu i przyznać Złote Zebry.

Poza centrum festiwalu w Warszawie pokazy AfryKamery odbędą się w miastach:

Gdańsk: Kino Kameralne – 1 czerwca – 5 czerwca
Kraków: Kino Pod Baranami – 30 maja – 5 czerwca
Poznań: Kino Muza i Kino Rialto – 27 maja – 2 czerwca
Wrocław: Kino Warszawa, sala NOT – 2 czerwca – 5 czerwca

Bilety dostępne w kasach kin do 2 tygodni przed rozpoczęciem festiwalu lub za pośrednictwem strony www.eZapisy.pl

 Dokument bez tytułu