AfryKamera 2009

afryka.org Polecamy AfryKamera 2009

IV Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera” rozpocznie się już 16 kwietnia w warszawskiej Kinotece. Pokazy będą się odbywały jednocześnie w kilku miastach Polski. Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu, widzowie zobaczą „MASCARADES” (Maskarada) film algierskiego reż. Lyes’a Salem’a.

Miasta AfryKamery:
16 kwietnia – 23 kwietnia Warszawa (Kinoteka);
17 kwietnia – 22 kwietnia Łódź (Kino Cytryna);
16 kwietnia – 20 kwietniaWrocław (Kino Lalka);
16 kwietnia – 21 kwietnia Gdańsk (Kino Kameralne);
27 kwietnia – 3 maja Kraków (Kino Pod Baranami)

AfryKamera to przede wszystkim wybór najciekawszych filmów fabularnych ostatnich lat z kontynentu afrykańskiego – do tego widzowie AfryKamery mogli już się przyzwyczaić w ubiegłych latach. W bloku Afro Selekta jak zwykle umieściliśmy smakowite i urozmaicone kąski dla kinomanów. Nowością w tegorocznej edycji Festiwalu będzie bardzo bogaty blok filmów dokumentalnych African History X czyli spotkanie z Afryką, jakiej nie znamy, z całym jej pięknem i poważnymi problemami.

Pierwszy pokaz filmów w ramach AfryKamera odbędzie się w Łodzi w Kinie Cytrynie już 8 kwietnia o godz. 20:00. Tego dnia odbędzie się darmowy pokaz filmu „WELCOME TO NOLLYWOOD” w reż. Jamie Meltzer, przezabawny dokument o burzliwie rozwijającym się przemyśle filmowym w Nigerii. Pokazowi towarzyszy wystawy plakatów filmów z Ghany oraz zdjęć kin afrykańskich Karoliny Anny Marcinkowskiej.

Jednym ze wspomnianych kąsków Afro Selekty będzie urocza komedia „MASCARADES” (Maskarada) w reż. Lyes’a Salem’a. Ten film (polska premiera) wybraliśmy specjalnie na uroczyste otwarcie Festiwalu, które odbędzie się 16 kwietnia o godz. 20.30 w warszawskiej Kinotece. Obsypana nagrodami „Maskarada” (III miejsce na FESPACO 2009, Dubai MFF 2008 – nagroda FIPRESCI, nagroda za najlepszy film; Académie des Lumières – najlepszy młody aktor Mohamed Bouchaib) to ciepła i barwna opowieść o życiu małej algierskiej społeczności, kiedy obiega ją wieść o rychłym ślubie chorej na narkolepsję dziewczyny z wioski z bogatym Australijczykiem.

Tego samego dnia, 16 kwietnia zarówno w Gdańsku jak i we Wrocławiu na otwarciu odbędzie się darmowy pokaz kontrowersyjnego filmu Nigeryjki Ngozi Onwurah „SHOOT THE MESSENGER” (Zabijcie posłańca). Film zrealizowany dla BBC opowiada o czarnoskórym nauczycielu w Wielkiej Brytanii, który w wyniku niesprawiedliwych oskarżeń o pobicie ucznia przemienia się w rasistę obwiniającego diasporę afrykańską za wszelkie zło, które spotkało go w życiu.

Tylko w Gdańsku 17 kwietnia odbędzie się pokaz filmu „W MIŁOSNYM USCISKU SAHARY” w reżyserii Jerzego Owsiaka, fascynująca podróż po libijskiej części Sahary…

We Wrocławiu odbędzie się też szereg wydarzeń towarzyszących, jak występ zespołu Yankadi, nauki gry na djembe, warsztaty tańca Afro czy bajki afrykańskie dla dzieci.

AfryKamera to także spotkania z twórcami filmów – reżyserami, odtwórcami głównych ról; a także afrykanistami i Afrykańczykami, mieszkającymi w Polsce, którzy przy okazji projekcji filmowych chcą poruszyć istotne problemy. Już 17 kwietnia po projekcji filmu w Warszawie „MORE THAN JUST A GAME” (Więcej niż gra) widzowie będą się mogli spotkać z jego reżyserem Junaidem Ahmedem. Film jest poruszającą historią o działaczach politycznych, wtrąconych do ciężkiego więzienia Robben Island w latach 60-tych XX wieku przez reżim apartheidowski, którzy wznieśli się ponad niewolę, tworząc ligę footballową.

Na jedynym pokazie w Warszawie 18 kwietnia zawita też nigeryjski producent i reżyser pracujący na co dzień w BBC David Adetayo Olusoga, który wprowadzi oraz odpowie na pytania dotyczące jego filmu o zagładzie ludu Herero „NAMIBIA: GENOCIDE AND THE SECOND REICH” (Namibia: Ludobójstwo, a II Rzesza).

21 kwietnia film dokumentalny “5 HUNDRED YEARS LATER” (500 lat później) w reż. Owen’a Shahadah’a z Haiti będzie okazją do spotkania ze znanym dziennikarzem muzycznym Mamadou Diouf i porozmawiania na temat Afryki i jej teraźniejszości przez pryzmat przeszłości. Film opowiada o długotrwałych konsekwencjach psychologicznych niewolnictwa.

Wśród gości Festiwalu, którzy pojawią się w różnych miastach festiwalowych mamy m.in. Mike Rix, autora pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego z RPA. Film „TENGERS” powstawał własnym nakładem sił reżysera przez 8 lat, aż politycznie niepoprawna plastelina ożywiła się tworząc ostrą satyrę społeczną na temat ‘tęczowego narodu’. Do Polski na zaproszenie prof. Eugeniusza Rzewuskiego oraz Ambasadora RP w Pretorii Marcina Kubiak zawita wielokrotnie nagradzany na świecie reżyser mozambicki Licinio Azevedo, założyciel najważniejszej firmy produkcyjnej w regionie – Ebano Multimedia. W Polsce pokaże dwa ze swoich najnowszych dokumentów: „Nocni lokatorzy” oraz „Obóz saperski”.

To tylko część atrakcji, a jest znacznie więcej, pokażemy m.in. kontrowersyjny „Triomf'” Michael Raeburn’a, łamiący stereotypy na temat białej społeczności w RPA; kenijskie “White Hankerchief” Judy Kibinge, przejmującą i brutalną wizję slumsów Nairobi, wielokrotnie nagradzany na świecie dramat gwinejski „Il va pleuvoir sur Conakry” Cheikh Fantamady Camara czy przepiękny “La Maison Jaune” Algierczyka Amor Hakkar. Gratką będzie również „Jerusalema” Ralph’a Ziman’a – południowoafrykańska odpowiedź na filmy Martina Scorsese; znakomity film pokazany po raz pierwszy na Berlinale 2008, polską premierę miał na Camerimage.

W każdym z miast Festiwalu mamy bardzo atrakcyjne karnety do kupienia na czas trwania Festiwalu:
Warszawa (Kinoteka) – 90 zł (18 seansów)
Łódź (Kino Cytryna) – 70 zł (12 seansów)
Wrocław (Kino Lalka) – 69 zł (10 seansów), 39 zł (5 seansów)
Gdańsk (Kino Kameralne) – 70 zł (11 seansów), 20 zł (3 seanse)
Kraków (Kino Pod Baranami) – 78 zł (12 seansów)

W pięciu miastach Polski AfryKamera będzie świętem filmowym, muzycznym, tanecznym i interkulturowym. Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach oraz opisy filmów w załącznikach.

Więcej informacji: www.afrykamera.pl

 Dokument bez tytułu