AfryKamera 2009: Filmowe Repliki Jesienne

afryka.org Polecamy AfryKamera 2009: Filmowe Repliki Jesienne

Kontynent 54 krajów to niewyraźna plama w umysłach typowego Polaka. Przyczyn zjawiska należy upatrywać w egzotyce kultury afrykańskiej w zetknięciu z europejską oraz w ograniczeniach obcowania z tym, co afrykańskie. Biorąc pod uwagę ciągłe zainteresowanie gorącym kontynentem oraz jego ogromny potencjał zrodził się pomysł AfryKamery – festiwalu szeroko i atrakcyjnie prezentującego kulturę oraz współczesne uwarunkowania życia Afryki.

Tej jesieni pokażemy starannie wyselekcjonowane filmy w 6 miastach. Większość filmów zostało wybranych wśród tych pokazywanych podczas wiosennej AfryKamery 2009. Atrakcją dodatkową w ramach pokazów będą prelekcje i debaty dotyczące współczesnych problemów Afryki.

Wśród premier tegorocznej jesieni pokażemy wielokrotnie nagradzany film When We Were Black w reżyserii Khalo Matabane (zdobywcy m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale). Film, zrealizowany przez publiczną telewizję południowoafrykańską SABC, został uznany za największe wydarzenie w historii telewizji w RPA. W 2007 roku zdominował całkowicie wszystkie krajowe nagrody (w tym zdobył wszelkie możliwe nagrody SAFTA) i w specjalnie przygotowanej wersji szybko trafił na międzynarodowe festiwale. Ostatnim osiągnięciem było zdobycie Nagrody Głównej na FESPACO 2009 w Wagadugu w kategorii filmu telewizyjnego.
Ponadto jedynie podczas jesiennej AfryKamery będzie pokazywany dokument You deserve to know – Zasługujesz by wiedzieć. Twórcami filmu są reżyserzy: Tomasz Bułhak (Polska) i Dolphine Emali (Kenia). Film zrealizowała Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia w ramach projektu rozwojowego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dokument ukazuje pozytywne oblicze slumsu, opowiadając historię 6 grup społecznych działających w Kiberze, jednym z największych slumsów w Afryce, którzy próbują zmienić rzeczywistość wokół siebie. Dokument o niezwykle pozytywnym przekazie, niejako zrywa ze stereotypem biednej i jednocześnie biernej Afryki.

Dodatkowo podczas pokazów odbędą się przedpremierowe pokazy fragmentów baśniowego muzykalu Kare Kare Zvako: Nyami Nyami w reżyserii najsławniejszej zimbabweańskiej reżyserki Tsitsi Dangarembga. Producentem filmu jest Fundacja FilmGramm, organizator AfryKamery (film został zrealizowany w ramach projektu rozwojowego współfinansowanego przez MSZ). Za kamerą stanął młody polski operator Łukasz Smolnik, a opiekę nad aktorami oraz nad choreografią pieczę sprawowali znani twórcy teatru tańca: Brian Geza oraz Leszek Bzdyl.

Ponadto w ramach AfryKamery 2009: Filmowe Repliki Jesienne zostaną pokazane filmy, które cieszyły się bardzo ciepłym przyjęciem w Polsce lub też takie, które wywołały gorące debaty i kontrowersje. Wśród pokazywanych obrazów będą m.in. dokument Namibia: Ludobójstwo a II Rzesza w reżyserii David Adetayo Olusoga (zdobywca m.in. nagrody za Najlepszy Dokument na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Ińsku), wielokrotnie nagradzany m.in. w Wenecji Teza w reżyserii Haile Gerimy czy kontrowersyjny Triomf w reżyserii Michaela Raeburna (zdobywcy tytułu Najlepszego Filmu Południowoafrykańskiego w 2008 roku w Durbanie). Inne obrazy to dokument Opowieść o pięknym kraju Khalo Matabane, paradokument Więcej niż gra (z Presley Chweneyagae znanego z filmu Tsotsi) w reżyserii Junaida Ahmeda czy polski dokument muzyczny Opowieść Griota w reżyserii Adama Różańskiego (reżyser będzie obecny podczas pokazów).

Wraz z pokazami odbędą się liczne prelekcje i spotkania mające na celu przybliżyć tematykę filmów. Będą one organizowane wspólnie z Fundacją Human Project, Fundacją Ekonomiczną Polska-Afryka Wschodnia oraz Kołem Naukowym Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Termin: 27 listopada do 10 grudnia 2009 r.
Opole – 27-29 listopada
Poznań – 27 listopada – 3 grudnia
Jelenia Góra – 8 grudnia
Toruń – 11-13 grudnia
Konin, Żory – terminy grudniowe

Justyna Wrońska

 Dokument bez tytułu