Afro-Ameryka 2011

afryka.org Polecamy Afro-Ameryka 2011

Od 1 do 30 kwietnia będzie trwał przegląd filmów z udziałem Afroamerykanów, bądź zrealizowane przez czarnych mieszkańców Ameryki. W tym roku kontynuujemy pokaz filmów mało znanego w Polsce Oscara Micheaux. Będzie też blaxploitation, filmy z udziałem Robesona i Poitier. Wszystko to w warszawskim KINO.LAB, dzięki inicjatywie naszej Fundacji, wspieranej przez Ambasadę USA w Warszawie. A co dokładnie zobaczymy na tegorocznym przeglądzie?

1.04 pt. godz. 20.30 Cry, the Beloved Country, reż. Zoltan Korda, Wielka Brytania 1952, 103′
Ten film jest jednym z pierwszych ważnych momentów w karierze filmowej Sidneya Poitier. Powstał na podstawie powieści południowoafrykańskiego pisarza Alana Patona. Opowiada historię czarnych mieszkańców RPA. Głównymi postaciami są dwaj duchowni Stpehen Kumalo i Teophilus Mismangu (zagrany przez Poitier). W tym filmie Poitier wystąpił obok Canada Lee, innego afro-amerykańskiego aktora, który utorował drogę do kina w USA czarnym artystom.

4.04 pn. godz. 20.30 To Sir, with Love, reż. James Clavell, Wielka Brytania 1967, 105′
Wspólnie z Poitier przenosimy się do szkolnych sal, gdzie tym razem gra on nauczyciela, który z Gujany Brytyjskiej przez USA trafił do Londynu. W konfrontacji z białymi uczniami, czarny nauczyciel musi poradzić sobie z rasowymi uprzedzeniami i wrogą postawą młodzieży. Jeden z filmów, w których Poitier po raz kolejny opowiadał o potrzebie współistnienia białej i czarnej społeczności, w dialogu pozbawionym wzajemnej niechęci.

10.04 niedz. godz. 20.30 The Girl from Chicago, reż. Oscar Micheaux, USA 1932, 70′
Film został zrealizowany w 1932 roku. Producentem, reżyserem i autorem jego scenariusza był Oscar Micheaux. Opowiada historię agenta federalnego, który zakochuje się w czasie wykonywania misji w Missisipi. Pomaga w ucieczce swojej kochance przed miejscowym bandytą, i wyrusza z nią do Harlemu. Film pomimo niewielkiego budżetu jest jedną z lepszych produkcji Micheaux. W filmie większość obsady nie miała doświadczenia aktorskiego.

11.04 pn. godz. 20.30 God’s Step Children, reż. Oscar Micheaux USA 1938, 105′
Młoda kobieta pojawia się w domu wdowy Saunders, błagając ją o przygarnięcie dziecka, którego sama nie jest w stanie wykarmić. Dziewczynka, którą przyjmuje Saunders dorasta. Film spotkał się z ogromną krytyką pod adresem Micheaux, który zdaniem swoich oponentów utrwalał stereotypy na temat czarnych Amerykanów. Mimo tej krytyki ze strony Afro-Amerykanów, prezentowany film nie uniknął cenzury, podobnie jak wiele innych filmów wyprodukowanych przez Micheaux, i obejrzymy go w wersji po cenzorskich cięciach.

12.04 wt. godz. 19.00 Lying Lips, reż. Oscar Micheaux, USA 1939, 60′
Elsie Bellwood występuje w znanym klubie nocnym jako piosenkarka. Pewnego wieczoru biały właściciel klubu chce ją zmusić do schadzki z klientem. Elsie odmawia, więc właściciel każe czarnemu menadżerowi lokalu nakłonić Elzie do randki. Menadżer o imieniu Benjamin, odmawia za co traci pracę. Elsie zostaje w klubie wbrew ostrzeżeniom Benjamina. Wkrótce życie Elsie jeszcze bardziej się skomplikuje.

13.04 śr. godz. 20.00 Song of Freedom, reż. J. Elder Wills, Wielka Brytania 1936, 80′
Film z Paulem Robesonem, artystą scenicznym i obrońcą praw czarnych Amerykanów. Robeson zagrał w nim pracownika doków, który zostaje odkryty przez impresaria i robi oszałamiającą karierę operową. Nie daje mu jednak spokoju jego afrykańskie pochodzenie, a wkrótce dowiaduje się, że jest potomkiem afrykańskiego króla.

17.04 niedz. godz. 18.00 A Raisin in the Sun, reż. Daniel Petrie, USA 1961, 128′
Opowieść o kilku tygodniach z życia rodziny Youngersów z Chicago. Poznajemy różne postawy obecne w afro-amerykańskiej społeczności, marzenia i codzienne troski Afro-Amerykanów. Jedna z najlepszych ról w karierze Poitier, która otwierała dekadę jego największych filmowych sukcesów. Na trzy lata przed ekranizacją sztuka o tym samym tytule co film, miała swoją premierę na Broadwayu.

28.04 czw. godz. 20.30 Cotton Comes to Harlem, reż. Ossie Davies, USA 1970, 97
Dwaj detektywi z Harlemu na tropie skradzionych oszczędności uczciwych i biednych czarnych Amerykanów. Przed nimi nie ukryją się żadni przestępcy. Kolejny klasyk blaxploitation, tym razem w reżyserii znanego jako aktor z filmów telewizyjnych, Ossiego Daviesa.

30.04 sob. godz. 18.30 Sweet Sweetback’s Baadasssss Song, reż. Malvin Van Peebles, USA 1971, 97;
Jeden z najważniejszych filmów blaxploitation, w reżyserii legendarnego Melvina van Peeblesa. Powstał dzięki samozaparciu jego twórcy, który zrealizował zdjęcia w 19 dni. Produkcja filmu była możliwa również dzięki pożyczce od Billa Cosby’ego. Wspólnie z głównym bohaterem poznamy świat wykreowany przez blaxploitation, aby w finale uciekać przez pustynię przed amerykańską policją.

godz. 20.30 Super Fly, reż. Goldon Parks Jr., USA, 1972, 93′
Klasyka gatunku blaxploitation. Opowieść o czarnym handlarzu narkotyków i jego przestępczych perypetiach w Nowym Jorku. Kokaina, przemoc i świat nowojorskich przestępców, plus rewelacyjna muzyka w wykonaniu samego Curtisa Mayfielda. To wszystko znajdziemy w „Super Fly”, w którego produkcji wziął udział twórca „Shafta”.

Wstęp na wszystkie seanse wolny. Filmy w języku angielskim.

Zapraszamy!

 Dokument bez tytułu