W poszukiwaniu najstarszej wokalistki na świecie

afryka.org Kultura Film W poszukiwaniu najstarszej wokalistki na świecie

Co się stało z “babcią Zanzibaru”? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie udał się dokumentalista Andy Jones.

„Piję, palę i śpiewam” – mawiała Bi Kidude, uważana za najstarszą wokalistkę na świecie. Miała wtedy jakieś sto lat, może mniej, może więcej. Jedno pewne – im była starsza, tym sławniejsza i popularniejsza. I tym donośniej w pieśniach wybrzmiewał jej bunt przeciw nierównościom społecznym i opresji kobiet. Urodzona na Zanzibarze, w ubogiej rodzinie śpiewaczka spopularyzowała miejscową muzykę taarab i stała się nie tylko skarbem narodowym, ale i towarem eksportowym Tanzanii. A towar równa się pieniądze. O nie Bibi nigdy nie dbała – robili to inni. Prawdopodobnie sprawy finansowe doprowadziły do swoistego porwania “babci Zanzibaru” przez jednego z członków rodziny, który oskarżył wszystkie osoby z otoczenia artystki o wykorzystywanie jej, zaniedbywanie i okradanie.

Andy Jones, od lat zafascynowany postacią Kidude, autor pierwszego dokumentu poświęconego jej działalności, wraca na Zanzibar, aby przeprowadzić swego rodzaju śledztwo i wyjaśnić, co tak naprawdę się stało z Bibi. Nie zachowuje przy tym obiektywizmu dokumentalisty, ale osobiście angażuje się w pojednanie poróżnionych stron. A samotna, odizolowana Bi Kidude, pozbawiona tego, co najbardziej kocha – muzyki, ludzi i miasta – gaśnie w oczach.

Źródło: Agata Gogołkiewicz / AfryKamera.pl

Nagrody / festiwale:
2015 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zanzibarze – film zamknięcia
2016 Międzynarodowy Festiwal FIlmowy w Durban
2016 Solo Positivo Festival w Opatji – najlepszy reżyser

Andy Jones – brytyjski dokumentalista, którego twórczość zawiera pełnometrażowe dokumenty jak też serie dla głównych stacji TV jak BBC, Channel 4 i Al Jazeera. Współzałożyciel kolektywu ScreenStation w 2003 roku. W 2013 roku Jones założył firmę produkcyjną RADiO FiLM. W 2016 roku nakręcił “Tak stara jak mój język: mit i życie Bi Kidude”.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu