Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

31-03-2015 | Film | crotchers, david, disney, katende, lupita, mutesi, nyong'o, oyelowo, phiona, queenofkatwe, robert, szachy, tim

"Queen of Katwe" - film o genialnej szachistce z Ugandy

Zdobywczyni Oscara Lupita Nyong’o i David Oyelowo znowu spotkali się na planie. A wszystko za sprawą najnowszego filmu Disneya „Queen of Katwe”. Opowiadać on będzie historię mistrzyni szachowej Ugandy.

Phiona Mutesi urodziła się w Kampali, stolicy Ugandy. Gdy miała trzy lata, jej ojciec zmarł na AIDS. Potem straciła też siostrę. Ponieważ jej matki nie było stać na płacenie czesnego, Phiona musiała opuścić szkołę. Przełomowym momentem w jej życiu było zapisanie się do programu nauki gry w szachy. Obecnie Mutesi jest trzykrotną mistrzynią Ugandy oraz najmłodszą w historii mistrzynią Afryki w grze w szachy.

W 2012 roku Tim Crotchers napisał o niej artykuł. Po jego publikacji, Crotchers wciąż śledził losy młodej szachistki, by rok później wydać książkę „The Queen Of Katwe: A Story Of Life, Chess, And One Extraordinary Girl’s Dream Of Becoming A Grandmaster”. Disney właśnie rozpoczął pracę nad jej ekranizacją. Film reżyseruje Mira Nair. W roli matki Mutesi zobaczymy Lupitę Nyong’o. David Oyelowo zagra nauczyciela i mentora szachistki – Roberta Katende. Film kręcony jest w Ugandzie i w RPA.

Karolina Drejerska

blog comments powered by Disqus