Zmienili termin Pucharu Narodów

afryka.org Wiadomości Sport Zmienili termin Pucharu Narodów

Działacze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zmienili termin rozgrywania mistrzostw Czarnego Lądu. Od 2013 roku Puchar Narodów Afryki będzie rozgrywany w lata nieparzyste. Wszystko po to, żeby rozgrywki o mistrza kontynentu nie kolidowały z mistrzostwami świata.

Co ta decyzja oznacza? W 2012 roku PNA odbędzie się w Gabonie i Gwinei Równikowej. Kolejny turniej miał się odbyć dwa lata później w Libii. Tak jednak nie będzie i turniej w tym północnym kraju Afryki odbędzie się już w 2013.

Taka zmiana ma pomóc drużynom z Czarnego Lądu w jak najlepszym przygotowaniu się do finałów mistrzostw świata. Trenerzy zespołów finalistów mundialu z Afryki, krytykują to, że w ciągu roku dwa razy muszą przygotować drużyny do dwóch wielkich imprez. Mają rację. Wyobraźmy sobie finały Euro i mistrzostwa świata w tym samym roku. Meczów o stawkę zaczyna być po prostu za dużo.

To kolejna zmiana CAF. Przypomnijmy, że niedawno zdecydowano o tym, że turnieje o mistrzostwo Afryki będą rozgrywane tylko w styczniu, zamiast w styczniu i lutym, jak miało to miejsce jeszcze do niedawna.

Nie ma na razie szans na to, żeby Puchary Narodów rozgrywano, o co apelują bossowie wielkich europejskich klubów, nie co dwa, ale co cztery lata. Według prezydenta CAF Kameruńczyka Issy Hayatou częstsze mistrzostwa pomagają w podniesieniu poziomu afrykańskiej piłki, a co najważniejsze w rozbudowie futbolowej infrastruktury.

PS. Pierwsze Puchary Narodów Afryki rozgrywano właśnie w latach nieparzystych. Tak było w Sudanie w 1957 roku, Egipcie w 1959, Ghanie w 1963 i Tunezji w 1965 roku. Od końca lat 60. turnieje rozgrywano już zawsze w lata parzyste.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu