Zmiana władzy w Libii

afryka.org Wiadomości Zmiana władzy w Libii

Rządząca w Libii Tymczasowa Rada Narodowa przekazała władzę Zgromadzeniu Narodowemu.

Uroczystość odbyła się w stolicy Libii – Trypolisie. Mustafa ad-Dżalil, przewodniczący rady symbolicznie przekazał kierownictwo państwa na ręce najstarszego członka Zgromadzenia Narodowego  – Mohammeda Ali Salima. Zgromadzenie liczy 200 deputowanych.

– Tymczasowa Rada Narodowa przekazuje konstytucyjne obowiązki kierowania państwem ogólnonarodowemu kongresowi, który jest od tej chwili jedynym prawowitym reprezentantem narodu libijskiego – powiedział Dżalil tłumowi zgromadzonemu na Placu męczenników w centrum Trypolisu.

Członkowie Zgromadzenia wraz z Salimem, zostali zaprzysiężeni.  Pierwszym zadaniem, którego podejmą się członkowie Zgromadzenia będzie wybór przewodniczącego. Zgromadzenie wyznaczy także nowego premiera, który powoła rząd. Będzie on sprawował władzę do czasu opracowania nowej konstytucji i rozpisania wyborów do parlamentu.

Tymczasowa Rada Narodowa, która była politycznym reprezentantem sił opozycyjnych walczących z reżimem Kaddafiego, zostanie rozwiązana.  Liberalna koalicja kierowana przez premiera z okresu powstania przeciwko Kadafiemu, Mahmuda Dżibrila uzyskała w Zgromadzeniu Narodowym 39 miejsc a jej islamscy rywale z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, będącej polityczną reprezentacją Bractwa Muzułmańskiego – 17.

Obecnie toczy się walka o kontrolę nad Zgromadzeniem, w którym najważniejsze decyzje wymagają większości 2/3 głosów. Sojusz Sił Narodowych Dżibrila i Partia Sprawiedliwości i Rozwoju usiłują sformować koalicje z deputowanymi niezależnymi i małymi ugrupowaniami.

maru ZA:PAP

 Dokument bez tytułu