Zimbabwe: Spotkanie na szczycie

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: Spotkanie na szczycie

Dziś mają spotkać się dwaj, dawniej wielcy rywale, prezydent Zimbabwe, Robert Mugabe i lider zimbabweańskiej opozycji, Morgan Tsvangirai. Ich spotkaniu ma towarzyszyć południowoafrykański przywódca, Thabo Mbeki.

Negocjacje między rządzącą Zimbabwe African National Union – Patriotic Front (ZANU-PF) a opozycją skupioną wokół Movement for the Democratic Change (MDC) trwają już kolejny tydzień. Wcześniej spotykali się specjalnie wyzanczeni negocjatorzy z obu ugrupowań. Teraz dpotkają się przywódcy, Mugabe (ZANU-PF) i Tsvangirai (MDC).

Mugabe rządzi Zimbabwe od 1980 roku. Jednak w ostatnich wyborach prezydenckich z marca br. zagroził mu Tsvangirai, odnosząc zwycięstwo w pierwszej turze. Komisja wyborcza, kontrolowana przez Mugabe, orzekła, że Tsvangirai ma za mało głosów, aby wygrać od razu i potrzebna jest druga tura. Tsvangirai do drugiej tury nie dotrwał, wycofując się z kandydowania na prezydenta. W ten sposób Mugabe odniósł zwycięstwo jako jedyny kandydat.

Początkowo Tsvangirai oskarżał Mugabe o kradzież jego zwycięstwa. Mówił też nie dla wspólnego rządu z Mugabe. Przed ponad dwoma tygodniami zmienił decyzję i uścisnął pierwszy raz rękę Mugabe. Ruszyły negocjacje, któe trwają do dziś, a dotyczą podziału władzy.

Wciąż nie wiemy czy powstanie i jak będzie wyglądał nowy zimbabweański rząd. Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz kenijski, czyli prezydent Mugabe i premier Tsvangirai.

lumi

 Dokument bez tytułu