Zimbabwe na plusie

afryka.org Wiadomości Zimbabwe na plusie

Jak donosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Zimbabwe zanotowało pierwszy od ponad dziesięciu lat wzrost gospodarczy.

Zakończyła się dekada zapaści ekonomicznej zapaści Zimbabwe. Zarówno raport rządowy, jak i niezależny przekazały optymistyczne wieści o stanie tamtejszej gospodarki.

Pod koniec października ubiegłego roku MFW opublikowało prognozy dotyczące wzrostu PKB w roku 2009. Mówiło się wówczas o 3,7%. Ostatni kwartał przerósł jednak najśmielsze oczekiwania analityków. Gospodarka Zimbabwe urosła o punkt procentowy więcej niż zakładano. Na tym ma się jednak nie skończyć.

Według słów ministra finansów, Tendai Biti, Zimbabwe w 2010 roku zanotuje aż 7 procentowy wzrost gospodarczy.

Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie szereg reform. Jako najważniejszą wymienia się zastąpienie miejscowej waluty na rzecz randa i amerykańskiego dolara. Rozpoczęto również reorganizację rolnictwa. Miejscowym farmerom dostarczono nowych sposobów rozwoju. Postawiono na produkcję żywności, co było niegdyś wizytówką tego kraju. Minister liczy także na powrót do uprawy tytoniu na szeroką skalę. W przyszłym roku sprzedaż surowca może dostarczyć 200 milionów dolarów do skarbu państwa. Prywatni inwestorzy liczą na zysk trzykrotnie większy.

Pomimo optymistycznych wieści Zimbabwe wciąż na gwałt potrzebuje zewnętrznej pomocy. Nadal problemem jest inflacja, która sięga 9 procent. Źle również wygląda deficyt budżetowy, który w ubiegłym roku wyniósł 21.4%. W kraju notuje się 80-85 procentowe bezrobocie. Robert Mugabe i Morgan Tsavangirai wspólnie powtarzają, że na odbudowę kraju powinno się przeznaczyć około 10 miliardów dolarów.

Pomoc z zachodu na razie jednak nie nadchodzi. Bogate kraje nie chcą angażować swoich pieniędzy bez długotrwałych reform, których w Zimbabwe brakuje.

Mb

 Dokument bez tytułu