Zimbabwe: HIV zbiera mniejsze żniwo

afryka.org Wiadomości Zimbabwe: HIV zbiera mniejsze żniwo

Okazuje się, że liczba przypadków zakażeń wirusem HIV w Zimbabwe spada. Lekarze zastanawiają się obecnie, jakie są przyczyny tego trendu spadkowego.

Statystyki dotyczące ciężarnych kobiet z terenów wiejskich w Zimbabwe przedstawione przez dra Michaela Silvermana wyraźnie wskazują, że w 2008 roku 11 procent tych kobiet było nosicielkami wirusa HIV. Oznaczałoby to spadek o 12 procent, w stosunku do 2001 roku, kiedy odsetek tych kobiet wyniósł 23 procent.

Silverman, który jest kanadyjskim specjalistą od chorób zakaźnych, pracuje w Howard Hospital w Zimbabwe. To właśnie tam przeprowadził badania wśród zimbabweańskich kobiet, których wyniki właśnie zaprezentował.

W opinii Silvermana przyczyna spadku liczby zakażonych kobiet jest kryzys ekonomiczny w Zimbabwe. Mężczyźni mają mniej pieniędzy. Nie stać ich na płatny seks i na utrzymywanie relacji pozamałżeńskich.

Zimbabwe znalazło się w kryzysie ekonomicznym za czasów rządów obecnego prezydenta Roberta Mugabe. Jego polityka gospodarcza doprowadziła kraj do ruiny.

ostro

 Dokument bez tytułu