Zimbabwe chce mistrzostw

afryka.org Wiadomości Sport Zimbabwe chce mistrzostw

Wiadomo, gdzie Puchar Narodów Afryki odbędzie się w 2012 i 2013 roku, ale wkrótce CAF zdecyduje o wyborze kolejnego organizatora turnieju. O jego zorganizowanie będzie się starało Zimbabwe. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, bo przecież sytuacja ekonomiczno-polityczna w tym państwie jest dość mocno skomplikowana, no i kraj zaprzepaścił swoją wielką okazję dziesięć lat temu.

Gazeta „The Standard” napisała, że Zimbabwe chce starać się o organizację mistrzostw Afryki w 2016 roku. Moim zdaniem to błąd dziennikarza piszącego tekst, no bo przecież niedawno Afrykańska Konfederacja Piłkarska zdecydowała, że turnieje o PNA będą się odbywały w latach nieparzystych. Tak aby termin rywalizacji o miano najlepszej jedenastki Czarnego Lądu nie kolidował z mistrzostwami świata. W styczniu 2012 roku impreza odbędzie się w Gabonie i Gwinei Równikowej. Kolejny PNA rozegrany zostanie już w 2013 roku, a organizatorem będą Libijczycy.

Zimbabwe chce się starać się o mistrzostwa w kolejnej edycji czyli w 2015, a nie rok później. Czy kraj z południa Afryki ma szanse? No cóż, nie będzie łatwo przekonać trzynastoosobowy Komitet Wykonawczy CAF co do swojej kandydatury. Zimbabwe miało swoją szansę w 2000 roku.

To wtedy mieli zorganizować turniej u siebie. Wszystkie decyzje były już podjęte, jednak kiedy zbliżał się termin rozpoczęcia zawodów, to okazało się, że kraj kompletnie nie jest przygotowany do przyjęcia u siebie szesnastu najlepszych afrykańskich ekip. Pod koniec lat 90. dyktator kraju Robert Mugabe zajęty był interwencją wojskową w Kongo, a także wywłaszczaniem białych farmerów z ich posiadłości, a nie przygotowywaniem piłkarskiego turnieju. Nic dziwnego, że oficjele Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej mieli prawdziwy ból głowy co zrobić z całą sytuacją. W ostatniej chwili na szybko udało się przenieść turniej do Nigerii i Ghany.

Jak będzie teraz? Wydaje się, że organizacja mistrzostw choć trochę mogłaby pomóc leżącej w strzępach gospodarki. W ostatnim czasie udało się wprawdzie powstrzymać szalejącą hiperinflację, ale bezrobocie w Zimbabwe sięga 95 procent, a 2/3 społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa…

Działacze ZIFA, czyli miejscowego związku piłkarskiego, już mówią o potrzebie budowy dwóch nowych stadionów, a władze ministerstwa sportu szykują aplikację do CAF odnośnie organizacji turnieju. Jeszcze w tym roku kraje kandydujące do organizacji PNA w 2015 roku będą wizytowane przed delegacje najwyższych piłkarskich władz z Afryki, a decyzja ma zapaść w przyszłym roku. Zobaczymy czy Zimbabwe się uda.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu