Zamrożone konta Omara Bongo

afryka.org Wiadomości Zamrożone konta Omara Bongo

Francja zamroziła konta bankowe należące do prezydenta Gabonu, Omara Bongo, po tym jak sąd nakazał mu zwrot kaucji zapłaconej mu za uwolnienie francuskiego biznesmena z aresztu.

W 1996 roku Rene Cardona trafił do więzienia po sporze z prezydentem. Dopiero kiedy syn biznesmena wpłacił kaucję na osobiste konto Bongo, Cardona wyszedł z aresztu. Sprawa wróciła na wokandę we wrześniu 2008 roku. Syn Cardona wniósł skargę do francuskiego sądu w Bordaeux, który orzekł, że opłata za zwolnienie Cardona była nielegalna i nakazał Bongo zwrócić pieniądze wraz odsetkami.

Suma, którą powinien oddać Bongo została oszacowana na około milion euro. Tymczasem Bongo na swoich francuskich kontach bankowych, które właśnie zablokowano, ma więcej niż 4 miliony euro.

Sam Cardona nie czuje żalu wobec Bongo. Zna bardzo dobrze Bongo, będąc jego znajomym przez ponad 40 lat. To, że w 1996 roku trafił do więzienia zrzucił na barki złych doradców Bongo. Jednak syn Cardona chce odzyskać swoje pieniądze.

Bongo jest najdłużej rządzącym prezydentem w Afryce. Władzę przejął w 1967 roku. Pomimo wieloletnich i dobrych stosunków z Paryżem, obecny rząd Francji zweryfikował swoje pozytywne nastawienie do gabońskiego prezydenta. Ma to związek ze zmianą podejścia francuskich władz wobec afrykańskich przywódców, których przy władzy utrzymywało dotąd wsparcie ze strony Francuzów, i którzy byli oskarżani o korupcję, brak szacunku wobec demokracji i praw człowieka.

ostro

 Dokument bez tytułu