Z historii afrykańskiej piłki. Najwyższe wygrane w historii

afryka.org Wiadomości Sport Z historii afrykańskiej piłki. Najwyższe wygrane w historii

Świetny mecz reprezentacji Algierii. W swoim drugim spotkaniu w grupie H ekipa prowadzona przez bośniackiego selekcjonera Vahida Halilhodzicia rozbiła w Porto Alegre Koreę Południową 4:2. Pomogły zmiany w składzie. Świetnie grali skrzydłowy Yacine Brahimi czy doświadczony Carl Medjani. Dzięki efektownej wygranej zespół z Afryki Północnej ma na swoim koncie 3 punkty i zajmuje drugie miejsce w grupie za Belgami. Jeśli w czwartek w Kurytybie uda się zremisować z Rosją (1 punkt), to Algieria po raz pierwszy w historii zagra w drugiej rundzie mistrzostw świata.

W spotkaniu z Koreą Algierczycy prowadzili już 4:1. Po raz pierwszy drużyna z Afryki zdołała strzelić na mundialu tyle gole. Zanosiło się, że będzie to najefektowniejsze i najwyższa wygrana w historii gier reprezentacji z afrykańskiego kontynentu na MŚ. W końcówce drużyna z Azji zdołała jednak zmniejszyć rozmiary porażki. Wygrana to i tak jednak wielki sukces “Lisów Pustyni”, które wygrały w MŚ pierwszy raz od… 1982 roku. Przy okazji przypominam najwyższe zwycięstwa jedenastek z Afryki w historii mundiali.

NAJWYŻSZE WYGRANE REPREZENTACJI Z AFRYKI W FINAŁACH MŚ

1. Nigeria – Bułgaria 3:0, mundial w USA w 1994 roku

21 czerwca 1994 w Dallas, w swoim pierwszy meczu grupowym ówczesny mistrz Afryki zagrał z Bułgarią. Już do przerwy “Czarne Gwiazdy” prowadziły 2:0 po trafieniach Rashidi Yekini i Daniela Amokachi. W drugiej połowie gola dołożył jeszcze Emmanuela Amuneke. Nigeria wygrała wtedy grupę, ale niestety w drugiej rundzie przegrała pechowo z Włochami. A Bułgarzy? Doszli aż do półfinałów i zajęli ostatecznie 4 miejsce.

2. Maroko – Szkocja 3:0, mundial we Francji w 1998 roku

Ta efektowna wygrana “Lwom Atlasu” niewiele jednak wtedy dała, bo nie awansowali do kolejnej fazy turnieju.

3. Tunezja – Meksyk 3:1, mundial w Argentynie w 1978 roku

To była historyczna, bo pierwsza wygrana ekipy z Afryki w finałach MŚ. Nie dała awansu z “polskiej grupy” z której oprócz biało-czerwonych awansowali też ówcześni mistrzowie ekipa RFN. Z nią w grupie “Orły Kartaginy” zremisowały jednak 0:0. Do awansu zabrakło niewiele.

4. Maroko – Portugalia 3:1, mundialu w Meksyku w 1986 roku

To był ostatni mecz w grupie “Lwów Atlasu”. Dzięki efektownej wygranej zwyciężyli w grupie F przed Anglią, Polską i właśnie Portugalią. Potem nieznacznie ulegli RFN 0:1.

5. Algieria – Korea Południowa 4:2, mundial w Brazylii w 2014 roku

 Dokument bez tytułu