Wyróżniona Południowoafrykanka

afryka.org Wiadomości Wyróżniona Południowoafrykanka

Po południowoafrykańskich noblistach przyszedł czas na laureatkę nagrody Abrahama Geigera, która pochodzi z RPA. Otrzymała ją właśnie Helen Zille, przywódczyni największej opozycyjnej partii w tym kraju, Sojuszu Demokratycznego, a jednocześnie burmistrz Kapsztadu i premier prowincji Western Cape.

Wręczenie nagrody jest planowane na 26 września w Berlinie. W uzasadnieniu przyznania nagrody wskazuje się na jej postawę pełną tolerancji i otwartości, promująca pluralizm i wzajemne poszanowanie. 60-letnia dziś Zille już wcześniej była wyróżniana, m.in. jako jeden z najlepszych burmistrzów świata. Szanuje ją również rządzący RPA Afrykański Kongres Narodowy, dostrzegając w Zille godnego przeciwnika. Zille dowodzi bowiem swoją postawą, że kobieta może dużo i może też mieć wpływ na politykę kraju.

Zille należy do zdecydowanych i wyrazistych polityków. Umiejętność odnajdywania się w różnych sytuacjach wyniosła z czasów, kiedy pracowała jako korespondent polityczny w mediach. Jak pokazują sondaże Zille wciąż zyskuje na popularności, również wśród czarnych Południowoafrykańczyków.

Zille urodziła się w Johannesburgu, w rodzinie Niemców, którzy opuścili swoją ojczyznę w okresie rządów nazistów, przodkowie Zille ze strony matki byli Żydami. Zanim Zille została politykiem, pracowała jako dziennikarka w liberalnym „Rand Daily Mail”. To dzięki niej udało się nagłośnić sprawę brutalnego zabójstwa Steva’a Biko. Potem pracowała w organizacjach pozarządowych, a w połowie lat 90. wstąpiła do Sojuszu Demokratycznego, rozpoczynając swoją polityczną karierę. Już jako burmistrz Kapsztadu odniosła sukcesy w walce z korupcją i poradziła sobie z miejskimi długami. W 2008 roku została nominowana do nagrody Burmistrz Świata. Kolejnym ważnym etapem była wygrana Sojuszu w prowincji Western Cape w wyborach ogólnokrajowych.

Nagroda Abrahama Geigera, nazwana tak na cześć liberalnego filozofa, który żył w XIX wieku jest przyznawana od 2000 roku przez Uniwersytet Poczdamski za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie działań na rzecz wolności sumienia i słowa. Wcześniej otrzymali ją katolicki ksiądz Hans Küng, książę Hassan bin Talal z Jordanii, kardynał Karl Lehmann, socjolog Alfred Grosser, oraz Emil Fackenheimn i Susannah Heschel.

mm

 Dokument bez tytułu