Wypłacą odszkodowania za zatrucie toksycznymi odpadami

afryka.org Wiadomości Wypłacą odszkodowania za zatrucie toksycznymi odpadami

Znamy już szczegóły związane z wypłatą rekompensaty ofiarom zatrucia toksycznymi odpadami w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej (WKS). W ubiegłym roku, tankowiec należący do firmy Trafigura, chcąc uniknąć wysokich opłat za utylizację trującego ładunku w Amsterdamie, ruszył do Nigerii.

Jednak żadna z nigeryjskich firm nie chciała podjąć się wyładunku odpadów. Ostatecznie usługę tę wykonała firma z WKS. 19 sierpnia 2006 roku doszło do zrzucenia trującego ładunku w Abidżanie. Odpady zamiast być poddane utylizacji zostały pozostawione na wysypisku. Wkrótce zaczęły się zgłaszać pierwsze osoby z wymiotami, bólami głowy i trudnościami w oddychaniu.

W rezultacie zmarło 16 osób. Ich rodziny mają teraz otrzymać po 200 tysięcy dolarów amerykańskich (USD) odszkodowania każda. Pozostałe ofiary zatrucia, które przeżyły dostaną po 408 USD – z wyjątkiem 75 osób, które musiały być hospitalizowane, bo te otrzymają 4 tysiące.

Pieniądze pochodzą z środków wypłaconych przez Trafigura, właściciela odpadów, rządowi WKS. Budzi to niezadowolenie mieszkańców tego kraju. Ofiary zatrucia otrzymają tylko część z 198 milionów USD, które Trafigura zapłaciła rządowi.

(kofi)

 Dokument bez tytułu