Wczoraj obchodziliśmy MLK Day

afryka.org Wiadomości Wczoraj obchodziliśmy MLK Day

Wczoraj był obchodzony Dzień Martina Luthera Kinga. Co roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia, po 15 dniu tego miesiąca – dniu narodzin MLK.

Zaczęło się od obchodów na poziomie stanowym, gdzie trwała kampania na rzecz ustanowienia specjalnego święta. W 1983 roku Dzień MLK został uznany oficjalnie za święto przez ówczesnego prezydenta USA, Ronalda Reagana.  Jednak nie był obchodzony we wszystkich stanach. Obchody w 50 z nich miały miejsce po raz pierwszy dopiero w 2000 roku.

Do ustanowienia Dnia świętem federalnym doszło po kampanii na początku lat 80. Ponad sześć milionów podpisów trafiło do kongresu z apelem, o jak najszybsza ustanowienia Dnia MLK.

Dziś MLK Day jest okazją do podejmowania woluntarystycznych akcji społecznych. W 2010 roku prezydent Barack Obama rozdawał posiłki w jadłodajni.

Martin Luther King był najbardziej znanym afro-amerykańskim obrońcą praw człowieka z USA, walczącym z segregacją rasową, bez użycia przemocy, za co został nagrodzony pokojowym Noblem. Zginął w zamachu w 1968 roku.

FAI

 Dokument bez tytułu