“Warszawa da się lubić!”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej „Warszawa da się lubić!”

„Warszawa da się lubić!” Pod tym tytułem ukaże się płyta przygotowana przez Fundację „Afryka Inaczej”. Na krążku znajdą się warszawskie szlagiery w nowych aranżacjach afro. Premiera albumu odbędzie się 12 grudnia, w czwartek, w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, o g. 19.

Projekt „Warszawa da się lubić!” jest kontynuacją działań fundacji na rzecz połączenia tradycji muzycznych Warszawy i Afryki. Oprócz „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka” w rewelacyjnym wykonaniu Ifi Ude, usłyszymy też Darka Malejonka wyśpiewującego „Bal na Gnojnej”, Sylwestra Kozerę, założyciela legendarnej Kapeli Czerniakowskiej, Grzegorza Świtalskiego oraz afrykańskich artystów Mamadou Dioufa, Pako Sarra i Ricky’ego Liona. Oprócz szlagierów warszawskich na płycie znajdzie się nowa kompozycja, „Mama Africa”, rezultat afrykańsko-warszawsko-wileńskiego spotkania muzyków, które miało miejsce w tym roku w Wilnie, w ramach innego projektu „Afryki Inaczej”.

Tym albumem chcemy sprowokować do zainteresowania folklorem miejskim Warszawy – tłumaczy Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”, odpowiedzialny wspólnie z Pako Sarrem za muzyczną część przedsięwzięcia i jeden z wykonawców. – Nowe aranżacje poszukują inspiracji w afrykańskich rytmach i muzycznych stylach z różnych stron Afryki. Ucho przyzwyczajone do tradycyjnego brzmienia oryginału będzie bez wątpienia zaskoczone. Zmieniliśmy kompletnie muzykę, dostosowaliśmy słowa do nowych dźwięków.

Chcemy też przypomnieć zapomniane już przeboje – dodaje Paweł Średziński, pomysłodawca projektu. – Dlatego sięgnęliśmy po „Polkę w szafliku”, czy też po „Kataryniarza”. Płyta „Warszawa da się lubić!” jest zapisem dialogu między kulturami przez muzykę, który prowadzimy już od ponad 5 lat nad Wisłą. Polskie piosenki uzyskały w większości nowe brzmienie, za które odpowiadali afrykańscy artyści związani z Warszawą. Ich interpretacje stanowią całkowite novum.

W czasie uroczystej premiery, nie gdzie indziej, jak w pobliżu Kolumny Zygmunta, będzie można spotkać artystów, których usłyszymy na płycie. Ponadto odbędzie się premierowy pokaz dwóch teledysków do „Polki w szafliku” zrealizowanej przez Kaję Makacewicz i „Mama Africa”, realizacja Piotr Grygoruka, a także otrzymać bezpłatny egzemplarz płyty.

Serdecznie zapraszamy! 12 grudnia, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa, Rynek Starego Miasta 2, g. 19. Wstęp bezpłatny!

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu