W Sierra Leone umierają dzieci i matki

afryka.org Wiadomości W Sierra Leone umierają dzieci i matki

Według raportu UNICEF, Sierra Leone ma najgorszy na świecie wskaźnik umieralności dzieci i matek. Jest to spowodowane niedoinwestowaniem programów zdrowotnych, niedożywieniem i zacofaniem społecznym.

"Śmiertelność dzieci w tym kraju sięga 270 na 1000 urodzeń” – twierdzi Ann Veneman, szefowa UNICEFU. "Jeśli jesteś dzieckiem w Sierra Leone, masz więcej niż 25% szans, że nie dożyjesz piątych urodzin “- dodaje.

Sierra Leone ma również najgorszy wskaźnik opieki prenatalnej, gdzie jedna na osiem kobiet umiera podczas ciąży lub porodu. Średnia w reszcie krajów rozwijających się wynosi jedną kobietę na 76, podczas gdy w krajach rozwiniętych umiera jedna kobieta na 8000.

Sytuację pogarsza fatalna tradycja wychowania dzieci i zachowań mieszkańców Sierra Leone: wczesne macierzyństwo, masowe wśród nieletnich, powszechne obrzezanie kobiet czy brak tradycji karmienia piersią. Dzieci po urodzeniu karmi się wodą pozostałą z gotowania ryżu, zamiast mlekiem. Powszechne jest też zmuszanie małych dzieci do ciężkiej pracy.

(maru)

 Dokument bez tytułu