US Navy na pomoc Afryce?

afryka.org Wiadomości US Navy na pomoc Afryce?

Amerykanie postanowili pomóc Afryce, a właściwie obfitującemu w złoża ropy naftowej, rejonowi Zatoki Gwinejskiej. A pomogą w poprawie… bezpieczeństwa.

W tym celu, na swoją siedmiomiesięczną misję wyruszył okręt US Navy, USS Fort McHenry. Jego załoga ma podczas swojego rejsu nauczyć miejscowe służby bezpieczeństwa, jak mają walczyć z różnymi formami przestępczości. Do Fort McHenry dołączy jeszcze jeden amerykański statek.
Rejs tego okrętu odbywa się w ramach szerszej inicjatywy o nazwie Africa Partnership Station Initiative, w którą są zaangażowane także inne kraje – Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Wielka Brytania.

W opinii amerykańskiego wiceadmirała 6. Floty, Jamesa A. Winnefelda, „stabilna i dobrze prosperująca Afryka jest dobra nie tylko dla Afrykańczyków, ale i całego świata”. Taka wypowiedź nie może dziwić, w chwili, gdy Stany Zjednoczone próbują zabezpieczyć, alternatywne wobec bliskowschodnich, złoża ropy naftowej w Zatoce Gwinejskiej.

Przy okazji Amerykanie mają rozdać 75 ton pomocy humanitarnej, o wartości 350 tysięcy dolarów amerykańskich (USD).

Wzrost zainteresowania Afryką ze strony USA to dosyć spóźniona reakcja na obecność Chin na kontynencie afrykańskim. Amerykanom nie udało się zdobyć aż takich wpływów jakie mają Chińczycy. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że Afryka może być miejscem działania i schronieniem islamskich terrorystów.

(lumi)

 Dokument bez tytułu