Typy Tolka Ekwueme i milion dolarów za zwycięstwo

afryka.org Wiadomości Sport Typy Tolka Ekwueme i milion dolarów za zwycięstwo

To już ledwie dwa dni! W sobotę w pierwszych meczach 28 Pucharu Narodów współgospodarz turnieju Gwinea Równikowa zagra z Libią, a potem Senegal z Zambią. Właśnie co na BBC znalazłem informację, że prezydent Teodoro Obiang Nguema obiecał piłkarzom “Nzalang Nacional”, bo taki jest przydomek ekipy Gwinei Równikowej, milion dolarów za wygranie inauguracyjnego spotkania. Jest więc o co grać!

Jaki to będzie turniej? Czy podobnie jak w eliminacjach będziemy świadkami super sensacji? Wszystko jest możliwe. Na papierze faworytami są Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Senegal i Tunezja. Ale na boisku wszystko jest możliwe. Nie wykluczone przecież, że w walce o czołową czwórkę zmierzą się Senegal z WKS i Ghana z Tunezją. Taki scenariusz jest możliwy. Czarny koń turnieju? Ja uważam, że może to być Gabon.

TO DZIĘKI TOLKOWI EKWUEME UDAŁO SIĘ POROZMAWIAĆ Z SAMYM JAY-JAY OKOCHĄ

O zdanie zapytałem też byłego reprezentanta Nigerii Emmanuela Ekwueme. Osiem lat temu z “Super Orłami” wywalczył na Pucharze Narodów trzecie miejsce. To dzięki niemu, tam w Tunezji w 2004 roku, udało mi się porozmawiać z takimi sławami jak Jay-Jay Okocha czy Nwankwo Kanu.  Bez pomocy “Tolka” nie byłoby to możliwe, bo piłkarze z Nigerii odmawiali wtedy na znak protestu rozmów z żurnalistami.

Ekwueme twierdzi, że czarnym koniem turnieju może być Gwinea Równikowa, a jego faworyci to Ghana i Senegal. Zobaczymy jak będzie. Oto typy “Tolka” i moje na to, kto wyjdzie z grupy. Zobaczymy kto będzie lepszy 1 lutego po zakończeniu meczów grupowych.

GRUPA A (Gwinea Równikowa, Senegal, Zambia, Libia)

Ekwueme: Senegal, Zambia

Zichlarz: Senegal, Zambia

Grupa B (Wybrzeże Kości Słoniowej, Angola, Burkina Faso, Sudan)

Ekwueme: Wybrzeże Kości Słoniowej, Angola

Zichlarz: Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso

Grupa C (Gabon, Tunezja, Maroko, Niger)

Ekwueme: Tunezja, Maroko

Zichlarz: Tunezja, Gabon

Grupa D (Ghana, Mali, Gwinea, Botswana)

Ekwueme: Ghana, Gwinea

Zichlarz: Ghana, Gwinea

A jakie są Wasze typy?

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu