Trzy języki Seszeli

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Trzy języki Seszeli

Na Seszelach mówią w języku kreolskim. Posługuje się nim aż 94 procent mieszkańców. Został on uznany za oficjalny język Seszeli w 1981 roku. Drugim językiem urzędowym jest angielski. Trzecim – francuski.

Decyzja o uznaniu kreolskiego jako oficjalnego języka Seszeli należała do wieloletniego przywódcy tego kraju, Alberta René. Jego przeciwnicy zarzucali mu, że wprowadzając kreolski do szkół podstawowych pozbawia obywateli możliwości sprawnego posługiwania się angielskim i francuskim, które w nowym systemie schodziły na dalszy plan.

Kreolski na Seszelach powstał w oparciu o dialekty, którymi posługiwali się pierwsi osadnicy z południowo-zachodniej Francji. W rezultacie czerpie on w dużej mierze z francuskiego słownictwa, uzupełnionego o słowa z języków bantu, malgaskiego, angielskiego i hindi.

Jednak kreolski nie był na tyle popularny, aby powstawała w nim literatura. Nie było tradycji pisania w tym języku. I znowu René postanowił to zmienić, tworząc Instytut Kreolski, którego zadaniem były badania i promocja kreolskiego jako języka.

Pomimo tych wysiłków, największym prestiżem wśród mieszkańców Seszeli cieszy się język francuski. Jest on przede wszystkim językiem Kościoła katolickiego, do którego przynależność deklaruje aż 90 procent Seszelczyków.

Językiem biznesu na Seszelach jest angielski. Zyskuje on coraz bardziej na popularności, przede wszystkim wśród ludzi młodych. W rezultacie stał się trzecim językiem Seszeli.

(kofi)

 Dokument bez tytułu