To był Puchar

afryka.org Wiadomości Sport To był Puchar

Puchar Narodów Afryki w Angoli należy uznać za zakończony. Upłynął on w cieniu ataku na reprezentację Togo. Jednak nie tylko tym atakiem żyła „pucharowa” Angola.

Angolczycy, jeśli wierzyć agencyjnym doniesieniom, z wielkim zainteresowaniem przyglądali się Pucharowi. Kiedy na samym początku rebelianci z Kabiny ostrzelali autobus togijskiej drużyny, zaczął obowiązywać nurt jedności Angoli, a futbol miał ową Kabindę i większość angolskiego terytorium, łączyć w jeden kraj. „Zjednoczeni przez futbol” brzmiał slogan tegorocznego Pucharu.

Zainteresowanie pucharowymi rozgrywkami osiągnęło najwyższy poziom w czasie meczów z udziałem reprezentacji Angoli. W chwili, gdy Angola odpadła z walki o Puchar, meczami zaczęło interesować się mniej osób. Mimo to angolskie władze apelowały do swoich obywateli o to, aby nie zapominali o mistrzostwach Afryki. Przykład dawał sam prezydent Jose Eduardo dos Santos, który uczestniczył we wszystkich meczach rozegranych w Luandzie.

Co zyskała Angola? Dziś Angola ma już cztery nowoczesne stadiony. Nikt nie wie co będzie z nimi dalej. Rozgrywki sportowe w Angoli nie przyciągają aż tak dużej publiczności. Wiadomo natomiast, że mistrzostwa kosztowały dużo. Mówi się o kwocie powyżej miliarda dolarów. Jednak najważniejsze jest to, że Puchar się odbył i pomimo tragedii na jego wstępie, Angolczycy – przynajmniej ci zapytani przez media – są dumni z tego, że godnie przyjęli gości.

ostro

 Dokument bez tytułu