Taniec trzciny

afryka.org Wiadomości Taniec trzciny

Król Suazi, Mswati III, wezwał ponad 40 tysięcy nastoletnich dziewczyn na doroczny taniec trzcin. Przy tej okazji wybierze swoją kolejną żonę. To niewłaściwy zwyczaj, którego powinno się zabronić – twierdzą przedstawiciele suazyjskiej opozycji.

Taniec ma związek z trwającą osiem dni ceremonią. Rozpoczyna go nocna wędrówka na ścinanie trzciny. Później, jego uczestniczki, wiążą ją w pęki i przekazują królowej-matce. Głównym punktem tych uroczystości jest taniec tysięcy nastolatek, z odsłoniętymi piersiami. Wszystko to w obecności Mswati'ego III.

Już w poniedziałek do duchowej stolicy Suazi, Ludzidzini, zaczęły przyjeżdżać pierwsze uczestniczki tańca. Z tej okazji ściągają tam też rzesze widzów, a wśród nich seks-turyści. Dlatego taniec trzciny budzi coraz więcej sprzeciwów. Podobnie jak i tradycja z nim związana, według której król może wybrać sobie żonę spośród nastoletnich tancerek. W tym roku, taniec będzie prowadzić 17-letnia córka króla, księżniczka Sikhanyiso.

Mswati III ma obecnie 13 żon. Jego ojciec miał ich 70. A Suazi? Ma jeden z najwyższych wskaźników osób zakażonych wirusem HIV.

(lumi)

 Dokument bez tytułu