Grupa powstała w 1989 roku w Gwinei Bissau i jest jednym z najlepszych afrykańskich zespołów strefy portugalskojęzycznej. Ma na koncie platynową płytę (96'), wiele nagród oraz występy na światowych scenach obok takich gwiazd jak Gilberto Gil, Youssou N'dour z Senegalu, czy Mory Kante z sąsiedniej Gwinei Conakry…
Tabanka Djaz jest często zapraszana do Ameryki Południowej i do Afryki luzofońskiej na telewizyjne show. Ci świetni muzycy mocno osadzają swoją twórczość w realiach i tradycyjnych rytmach gwinejskich, a jednocześnie otwierają się na nowe brzmienia. Dlatego zespół stał się z czasem ulubieńcem stacji radiowych i dyskotek. Tabanka kreuje i prezentuje gorącą, namacalną kreolską pasję, od wielu lat porusza parkiety krajów, w których mówi się po portugalsku.
Na początku zespół tworzyli bracia Micas, Juvenal i Jose Carlos do których dołączyli perkusista Rui Silva i Aguinaldo Pina. Nie mogąc żyć tylko z muzyki, załoga spotykała się w wolnym czasie od pracy by cieszyć się graniem. Niedługo potem Calo i Janio Barboza pojawili się na miejscach Carlosa i Aguinalda. Wtedy bracia zdecydowali zająć się wyłącznie muzykowaniem.
Pierwszy album „Tabanka" ukazał się w 90' roku z przebojem „Daty Vieira", dzięki któremu Senegalczycy odkryli zespół. Trzy lata póżniej, tuż po śmierci perkusisty Rui Silvy, muzycy nagrywają „Indimigo" (93'), z słynnym tytułowym kawałkiem. Grupa przenosi się praktycznie do Portugalii i wydaje kolejne albumy: „Sperança" (96'), potem „Sintimento"(02'), który wraca w tekstach do czasów po wojnie domowej w Gwinei Bissau.
„Sintimento" to wrażliwość, głębia i więcej ekspresji, co daje albumowi status platynowej płyty oraz najlepszą sprzedaż w krajach luzofońskich. Gościnnie pojawiają się artyści strefy portugalskojęzycznej: Dalu Roge, Braima Galissa, Iva & Ichi, Martinho da Vila… i wielu innych. Na koncertach zespół grywa także standardy popularnej muzyki z Cabo Verde.
Mamadou