Szympansy uczą jak leczyć

afryka.org Wiadomości Plotki Szympansy uczą jak leczyć

Ugandyjscy i francuscy naukowcy, po miesiącach obserwacji zachowań szympansów, doszli do wniosku, że niespotykane umiejętności samoleczenia tych zwierząt mogą być przydatne w odkrywaniu nowych leków dla ludzi.

Zdolność szympansów do modyfikacji swojej diety w celu leczenia dolegliwości naukowcy zauważyli już wcześniej, ale tym razem obserwacje idą dużo dalej. „Po raz pierwszy, poprzez analizę zachowań małp, mamy nadzieję dotrzeć do nowych sposobów leczenia ludzi” – mówi Sabrina Krief, francuska lekarz weterynarii i profesor paryskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Badania i obserwacja szympansów jest prowadzona w lesie równikowym Kibale, 250 kilometrów na zachód od Kampali, gdzie znajdują się duże skupiska tych zwierząt. Co ważne, mało jest na świecie podobnych miejsc, gdzie dzikie szympansy byłyby tak przyzwyczajone do obecności naukowców.

Najważniejszym momentem dla badaczy w lesie Kibale jest chwila, gdy któryś z obserwowanych szympansów zaczyna chorować. Wtedy dokładnie rejestruje się, co je, i jak się zachowuje, a także co jest przyczyna jego dolegliwości.

"Chcemy porównać, które z roślin używanych przez tradycyjnych uzdrowicieli, wybierają również chore szympansy. Interesuje nas, czy są podobne, czy istnieje zależność pomiędzy rodzajem roślin, a chorobą zwierzęcia” – wyjaśnia Krief.

Dotychczas zauważono, że szympansy cierpiące na robaczycę, malarię czy biegunkę wzbogacały swoją dietę o rośliny, które od wieków są tradycyjnie używane w medycynie ludowej w leczeniu tych właśnie dolegliwości.

"Zadziwiające, że szympansy, nie mając do dyspozycji laboratoriów, instynktownie wybierają rośliny, które pomagają im w leczeniu. To kolejny dowód na to, że są nam bardzo bliskie” – argumentują naukowcy.

(maru)

 Dokument bez tytułu