Szympansy przechytrzyły myśliwych

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Szympansy przechytrzyły myśliwych

W całej Afryce często poluje się na dzikie zwierzęta w buszu – ten proceder uprawiają nie tylko myśliwi, ale też mieszkańcy wiosek, dla których na przykład złapana w pułapkę małpa może być jedynym w miarę dostępnym źródłem mięsa.

Dzikie szympansy żyjące w lasach deszczowych Gwinei nauczyły się, jak skutecznie omijać pułapki zastawiane przez ludzi. CO jeszcze bardziej zaskakujące, szympansy nauczyły się również niszczyć zastawiane na nie wnyki.

Odkrycia dokonali przypadkiem naukowcy Gaku Ohashi i Tetsuro Matsuzawa z Uniwersytetu w Kioto, którzy prowadzą projekt badawczy nad zachowaniami małp człekokształtnych w gwinejskich lasach. Okazało się, że w odróżnieniu od innych części Afryki, w rejonie Bossou w Gwinei bardzo mało szympansów ginie w pułapkach, stosunkowo mało jest również zwierząt, które odniosły rany z tego powodu. Jest to tym bardziej dziwne, że w tym regionie małpy żyją w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich osad, gdzie pułapki na zwierzynę są zastawiane regularnie. Typowa pułapka, wykonywana na przykład przez lud Manon, składa się z drucianej pętli, która jest połączona lianą z przygiętym w łuk młodym drzewkiem. Kiedy zwierzę wejdzie w obręb pętli, drzewko prostuje się, a pętla zaciska wokół nóg lub szyi ofiary.

Naukowcy zaobserwowali częste przypadki, gdy dorosłe osobniki szympansów skutecznie niszczą pułapki na nie zastawione. „Wygląda na to, że szympansy zorientowały się, która część wnyków jest dla nich niebezpieczna i jak można je zniszczyć bez narażania się na niebezpieczeństwo” – przyznają japońscy badacze. Zazwyczaj szympans chwyta drzewko i potrząsa nim tak długo, aż pułapka się uruchomi, niekiedy lekko w nie kopie. Zawsze jednak szympansy unikają niebezpiecznej części sideł, czyli pętli. Potrafią też ostrożnie obchodzić wnyki, nie uszkadzając ich, ale też nie wpadając w pułapkę.

Naukowcy są poruszeni, bo dotychczas nie obserwowano takich przypadków wśród szympansów. Dodatkowo, odkrycie może przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat możliwości i sposobów uczenia się przez małpy człekokształtne.

maru

 Dokument bez tytułu