Święto Pracy w Afryce

afryka.org Wiadomości Święto Pracy w Afryce

Obchodzone dzisiaj Święto Pracy miało szczególny charakter w Nigerii i Zimbabwe. W tej pierwszej z racji wyborów prezydenckich i atmosfery jaka powstała po ogłoszeniu ich wyników. W Zimbabwe tamtejsze związki zawodowe zrezygnowały z demonstracji.

Według działaczy Kongresu Związków Zawodowych Zimbabwe (ZCTU) obchody święta odwołano w  czterech prowincjach kraju, po tym jak członkowie rządzącej Zanu-PF skierowali groźby pod adresem ich organizatorów. Grożono im nawet śmiercią. Od dawna wiadomo, że stosunki pomiędzy związkowcami a urzędującym prezydentem Robertem Mugabe są wrogie.  Oskarża on ZCTU o „konspirację z Zachodem" w celu obalenia jego rządów. Z kolei związki zawodowe krytykują Mugabe za kryzys ekonomiczny Zimbabwe.

Nigeria również znajduje się w trudnej sytuacji politycznej. Po niespokojnych wyborach prezydenckich, nigeryjska policja ostrzegła związkowców przed wychodzeniem na ulicę. Istniały obawy, że przeciwnicy nowego prezydenta Umaru Musy Yar'Adua wykorzystają okazję, aby doprowadzić do ulicznych zamieszek pod pretekstem pochodów pierwszomajowych. Podczas ostatnich wyborów zginęło aż 37 policjantów.

(ps)

 Dokument bez tytułu