afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Święta w Angoli

Boże Narodzenie stało się popularne w Angoli dopiero po przybyciu kolonizatorów portugalskich, którym zawsze towarzyszyli misjonarze. Wraz z podbojami nowych ziem Portugalczycy zamierzali rozszerzać imperium kolonialne i wiarę chrześcijańską.

Po kilku wiekach obecności Portugalczyków, Boże Narodzenie jest dziś świętem uważanym za tradycyjne w Angoli. Jest ono obchodzone w całym kraju.

Miasta żyją świąteczną atmosferą. Najpierw ludzie biegają po ulicach, po domu, stoją korkach, robią zakupy w sklepach. Wszyscy są podekscytowani. Patrzy się w kalendarz i sprawdza się ile jeszcze dni brakuje do Bożego Narodzenia. Serca biją szybciej. Ludzie szukają prezentów, upominków…

Już na początku grudnia, na ulicach pojawiają się świąteczne dekoracje, reklamy w telewizji, które nawiązują do tematyki świątecznej. We wszystkich sklepach i supermarketach świecą się przystrojone choinki. Z kolei w domach choinki pojawiają się dopiero 5 lub 14 grudnia i pozostają aż do 5 stycznia. W przystrajaniu świątecznej choinki każdy ma swój wkład. W poszczególnych dzielnicach popularne jest rywalizowanie między sobą o to kto ma najlepszą choinkę. Ulica, na której znajduje się najładniejsze drzewko świąteczne otrzymuje prezent od władz lokalnych i zazwyczaj za otrzymane w ten sposób pieniądze organizowana jest zabawa noworoczna dla mieszkańców ulicy.

Jest różnica pomiędzy Świętami w mieście i na wsi. W miastach święta przeżywa się w sposób chrześcijański. Stało się zwyczajem, że po mszy rodziny spotykają się aby spróbować Cozido de bacalhau i indyka. W niektórych domach stawia się świąteczne drzewka i wymienia się prezentami. W związku z tym, że w Angoli rodzina jest duża, to po wymianie prezentów zawsze jest impreza z głośną muzyką i otwartymi drzwiami dla tych którzy chcą świętować z rodziną albo dla tych którzy po prostu chcą złożyć życzenia świąteczne bądź przynieść prezent.

Święta na wsi są inne. Ludzi nie stać na takie obchody świąt jak w mieście. Mimo to jest bardzo wesoło, ludzie planują tradycyjną zabawę z jedzeniem i napojami z danego regionu.

W ciągu dnia są tańce. Pije się Kissangua i Kimbombo, które są tradycyjnymi napojami zrobionymi w domu z mąki zbożowej. Dorośli zazwyczaj piją caporroto, napój destylowany z bananów lub słodkich ziemniaków.

Sąsiednie wioski odwiedzają się nawzajem. Ludzie tańczą, organizują zawody sportowe lub inne rozrywki w dniu 25 grudnia. Najczęściej grupy z różnych wsi grają z sobą w piłkę nożną.

Boże Narodzenie w Angoli to największe święto. Na wsi ludzie nie zawsze wiedą, że to jest dzień związany z narodzeniem Chrystusa. Wierzą nadal w tradycyjne bóstwa i mają swoją własną religię. W miastach ludzie są bardziej religijni.

Podczas angolskich świąt nie może zabraknąć kolęd. Najpopularniejszą jest, znana także w Polsce, „Cicha Noc”.

Inaczej świętuje się Nowy Rok, ale o tym następnym razem…

Pedro

 Dokument bez tytułu