Sudan chciał do Izraela

afryka.org Wiadomości Sudan chciał do Izraela

Sudan chciał nawiązać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Sudańskie władze miały w tej sprawie zwrócić się do amerykańskich władz. Jeżeli przeciek z dyplomatycznej depeszy okazałby się prawdziwy, to będzie to przełomowe wydarzenie w historii Sudanu, który uchodzi za największego wroga.

W tej sprawie do Waszyngtonu zwrócił się w imieniu sudańskiego prezydenta, Omara al-Baszira, jego starszy doradca, Mustafa Osman Ismail. Według informacji opublikowanych na WikiLeaks, Sudan rozpoczął zabiegi o normalizację stosunków z Izraelem już w 2008 roku. Depesza pochodzi z okresu, po wstrzymaniu rozmów prowadzonych przez USA z Sudanem.

Izrael od lat oskarża Sudan o wspieranie palestyńskich islamistów z Hamasu. Na terenie tego kraju mają istnieć bazy terrorystów. W rezultacie Izrael przeprowadził ataki powietrzne na kilka celów w Sudanie.

Obecnie istnieją dwa Sudany. O ile Sudan Południowy jest krajem zdominowanym przez animistów i chrześcijan, to Północ pozostaje islamska, a jej przywódca jest znany ze swojego wsparcia, jakiego udzielał takim dyktatorom, jak Saddam Husejn.

mm

 Dokument bez tytułu