Studenci protestują w Niamey

afryka.org Wiadomości Studenci protestują w Niamey

Podczas zamieszek w stolicy Nigru, Niamey, protestujący studenci spalili samochód należący do państwowej agencji rozwoju. Jest to kolejny przypadek, kiedy uczestnicy demonstracji niszczą mienie należące do organizacji pomocowych.

Pojazd był własnością AGHRYMET, agencji zajmującej się programami związanymi z hydrologią i meteorologią, wchodzącej w skład Komitetu Na Rzecz Kontroli Suszy w Sahelu.

Samochód został spalony w pobliżu miasteczka studenckiego Uniwersytetu w Niamey, gdzie protestanci wznieśli barykadę z płonących opon. Nikt nie został ranny w trakcie zamieszek.

W ubiegłym roku inny samochód, należący do CARE International spłonął również w Niamey. Inne organizacje pomocowe boją się o swoje mienie i rozważają usunięcie znaków identyfikacyjnych z pojazdów.

Związek Studentów Uniwersytetu w Niamey rozpoczął swój protest w związku z wprowadzeniem na teren uczelni pracowników służby bezpieczeństwa i uwięzieniem kilku osób. Jednak nie nawoływał studentów do niszczenia pojazdów organizacji takich jak AGHRYMET. Dlatego trudno ustalić motywy tych działań.

Od marca trwa też strajk nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Domagają się oni wynagrodzenia za swoją pracę. Z kolei w kwietniu protestujący studenci mieli zlinczować trzech żołnierzy w pobliżu stołecznego uniwersytetu.

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu