Stary człowiek w Afryce

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Stary człowiek w Afryce

15 maja, w warszawskiej Kinotece, będziemy świadkami niezwykłego spotkania. Dr Adam Rybiński, etnolog, który swoje życie poświęcił poznawaniu Afryki, spotka się z Dramane Samake, Malijczykiem, który mieszka w Polsce. Spotkanie rozpocznie się o 19.15.

Opowiadanie historii ma i w Afryce i w Polsce bardzo długą tradycję. W Afryce, osobami przekazującymi historie były najstarsze osoby, mędrcy pamiętający najwięcej. Do dziś w afrykańskiej kulturze śmierć starego człowieka to tak, jak pożar biblioteki, w której była przechowywana historia. Dlatego starsi Afrykanie są darzeni ogromnym szacunkiem.

Punktem wyjścia dialogu Rybińskiego z Samake, ilustrowanego muzyką na żywo i filmem z Afryki, zrealizowanym przez Władysława Rybińskiego – syna jednego z dwóch bohaterów wieczoru – będzie miejsce starego człowieka w afrykańskiej tradycji. Razem z nimi przeniesiemy się w fascynującą rzeczywistość, której stali się częścią, mieszkając w Afryce.

Spotkanie “Stary człowiek w Afryce” wpisuje się w nurt Live Documentary, dokumentu na żywo, który tworzą obecni na scenie i ekranie, ludzie, muzyka i obraz.

Spotkanie odbędzie się w ramach 8. Planete Doc Festiwal, partnera projektu “Cafe Pod Afryką” prowadzonego przez naszą Fundację dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

Zapraszamy!

Wstęp wolny. Kiedy, 15 maja, g. 19.15. Gdzie, Warszawa, Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki, sala nr 7.

Już wkrótce o innych wydarzeniach w związku z organizowanymi przez naszą Fundację ogólnopolskimi obchodami Dnia i miesiąca Afryki w Warszawie.

Zobacz filmy Władysława Rybińskiego, w ramach cyklu “Pocztówka z Nigru”.

 Dokument bez tytułu