Smaki Afryki: Malawi

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Smaki Afryki: Malawi

Malawi, położone na granicy wschodniej i południowej Afryki, wokół malowniczego jeziora Malawi, ma bogatą tradycję kulinarną. Hoduje się tu mnóstwo warzyw: ziemniaki, kassawę, kukurydzę, ryż, dynie i pomidory, naturalnie więc warzywa stanowią jeden z głównych składników dań. Malawijczycy maja też do dyspozycji słodkowodne ryby wyławiane z jeziora, które są bogatym źródłem białka i dobrym urozmaiceniem warzywnej diety.

Najbardziej popularną potrawą, tak jak w większości afrykańskich krajów, jest gęsty sos z warzyw i mięsa (Ndiwo), przyrządzany w wielu odmianach, który jest dodatkiem do gęstej papki z mąki kukurydzianej, w Malawi, podobnie jak w Zambii, nazywanej Nsima. Do najbardziej popularnych sosów należą: Mkhwani, robiony z mielonych orzeszków ziemnych, liści dyni i pomidorów oraz Futali, którego głównymi składnikami są dynia, słodkie ziemniaki, kassawa, zielone banany i orzeszki ziemne.

Malawijczycy bardzo lubią wykorzystywać w kuchni młode liście dyni – są cenione na równi z dojrzałymi dyniami, i co więcej, stanowią dobre źródło pokarmu jeszcze przed właściwymi zbiorami.

Typowe sosy, które należy podawać z Nsimą (przepis w rozdziale o kuchni Zambii)

Prosty sos warzywny

3 kubki dobrze wymytych i posiekanych liści warzyw (w Polsce można wykorzystać kapustę pekińską i zwykłą, szpinak, liście dyni, młodą pokrzywę, liście sałaty)
1 posiekana cebula
1 posiekany ząbek czosnku
1 łyżka oleju
2 spore, obrane ze skórki pomidory, pokrojone w drobną kostkę
1 kubek wody
pół łyżeczki mielonego imbiru
sól i pieprz do smaku

Usmaż do miękkości cebulę na oleju, dodaj pozostałe składniki, przykryj i duś ok. 5 minut, aż liście zmiękną.

Futali

1/2 małej dyni
1 spory słodki ziemniak
2 zielone banany
2 kubki mąki z orzeszków ziemnych (mąkę można przygotować w domu, mieląc niesolone, uprażone orzeszki ziemne)
3 kubki wody
sól do smaku
przyprawy – wedle uznania: łyżeczka curry lub cynamonu wymieszanego z mielona gałką muszkatołową

Pokrój warzywa w średniej wielkości kostki, zalej wrzątkiem i gotuj, aż będą prawie miękkie (uważaj, aby ich nie rozgotować!). Dodaj mąkę z orzeszków i przyprawy, doprowadź do wrzenia i duś pod przykryciem jeszcze 10 minut.

Ryba Chambo

2 filety z dużego pstrąga (lub białej słodkowodnej ryby)
sok wyciśnięty z jednej cytryny
łyżka mąki
2 łyżki oleju do smażenia
1 posiekana cebula średniej wielkości
1 łyżeczka curry
filiżanka wody
1 pokrojona marchewka
1 mała pokrojona papryka
1 duża łyżka rodzynek, sparzonych
1 łyżka owocowego chutney

Oczyść rybę, delikatnie ja posól i skrop sokiem z cytryny. Obtocz w mące i umaż na oleju na złoty kolor. Po usmażeniu, odłóż rybę na podgrzany talerz i przykryj. Na patelnię wrzuć cebulę i lekko ją podsmaż, po czym dodaj curry i znowu podsmaż ok. 2 minuty. Dodaj wodę aby powstał sos. Dodaj do sosu bardzo cienko pokrojoną marchewkę i paprykę oraz sparzone wcześniej rodzynki. Posól do smaku i duś przez ok.10 minut, aż warzywa zaczną mięknąć. Na koniec dodaj chutney (zamiast chutney można dodać łyżeczkę miodu lub dżemu morelowego).
Rybę polej gorącym sosem i przykryj, aby smaki się wmieszały. Podawaj z gorącym ryżem.

Kurczak z Mango

Rozdrobnione mięso z jednego ugotowanego w bulionie kurczaka
2 pokrojone zielone papryki
1 dojrzałe mango, pokrojone w niewielkie kawałki
2 łyżki posiekanych orzeszków ziemnych

Marynata:
½ filiżanki soku ananasowego
½ filiżanki sosu sojowego
1 łyżeczka octu winnego
1 łyżeczka posiekanego świeżego imbiru (może być suszony, mielony imbir)
2 łyżki mąki
2 łyżki cukru

Wymieszaj składniki marynaty w misce, dodaj kawałki kurczaka i ostaw do lodówki na co najmniej godzinę, a najlepiej na 3 godziny. Szybko usmaż kurczaka i pokrojona paprykę na oleju (najlepiej w woku albo na dużej patelni z grubym dnem). Jeśli będzie za suchy, dodaj trochę wody. następnie dodaj mango i orzeszki. Smaż tylko tyle, aby mango zrobiło się gorące. Podawaj z parującym ryżem.

Mandasi (pączki)

Te pączki są sprzedawane przez kobiety na targach i stacjach autobusowych. Są najbardziej popularną uliczną przekąską w Malawi.

2 szklanki maki
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru
1 ubite jajko
1 szklanka mleka
olej do głębokiego smażenia

Wieszaj w misce przesiana mąkę, sól i proszek do pieczenia. dodaj cukier, jajko i mleko i ubijaj, aż powstanie gładka masa. Nakładaj łyżka ciasto na gorący olej, smaż na złoty kolor z obu stron. Po usmażeniu, możesz osuszyć z tłuszczu na papierowym ręczniku lub bibule. Przez podaniem można obtoczyć dodatkowo w miałkim cukrze wymieszanym z cynamonem lub wanilią.

Smażone banany

3 dojrzałe banany
1 łyżka brązowego cukru
½ kubka mąki kukurydzianej lub ryżowej
szczypta soli
olej do głębokiego smażenia

Pognieć banany widelcem z cukrem i solą na gładką masę. Wymieszaj z mąką. Nakładaj porcje ciasta łyżka na rozgrzany olej, smaż na złotobrązowo z każdej strony. Po usmażeniu, możesz osuszyć z tłuszczu na papierowym ręczniku lub bibule. Przez podaniem można obtoczyć dodatkowo w miałkim cukrze wymieszanym z wiórkami kokosowymi.

maru

 Dokument bez tytułu