Rusza kolejna edycja Etnoligi

afryka.org Wiadomości Polska Rusza kolejna edycja Etnoligi

10 maja rozpocznie się kolejna edycja Etnoligi – piłkarskiego projektu społecznego. Polacy i cudzoziemcy z kilkudziesięciu krajów już po raz dziesiąty spotkają się na boisku, by wspólnie świętować różnorodność i manifestować fair play.

Za faworytów rozgrywek uchodzą Afrykańczycy z FC Lions oraz Aztekas z Meksyku. Silne drużyny wystawili też m.in. Irańczycy, Afgańczycy, Białorusini oraz Ukraińcy. Wśród uczestników są uchodźcy, naukowcy i biznesmeni z czterech kontynentów. Kobiety i mężczyźni. Niektórzy dopiero przyjechali do Polski, inni mieszkają tu od wielu lat.
– Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Operuje uniwersalnym językiem – grają w nią tak samo ludzie niezależnie od miejsca, języka czy religii. Propagując futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu, wykorzystujemy jego niezwykły potencjał do zmienienia rzeczywistości społecznej – tłumaczy koordynator projektu, Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności.
Rozgrywki zainauguruje piknik edukacyjny. Uczestnicy przygotowali tradycyjne poczęstunki, prezentacje drużyn oraz żywą bibliotekę – każdy będzie mógł “wypożyczyć” zawodnika i porozmawiać z nim na dowolny temat. – Ten ostatni pomysł to nowa inicjatywa kapitanów. Co sezon projekt przybiera nieco inną formułę, ale zawsze mamy elementy sportowe i kulturalne. Poznajemy nowych ludzi, ich biografie, tradycje i potrzeby. Z takich spotkań rodzą się nowe przyjaźnie oraz projekty, jak integracyjna szkółka piłki nożnej dla dzieci polskich i uchodźczych, którą prowadzimy od stycznia – wyjaśnia Jarymowicz.
Podczas pikniku na swoje stoiska zapraszają organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa, które pomagają cudzoziemcom, m.in. Fundacja Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej czy agencja pracy EWL.
Etnoliga startuje 10 maja na boisku Zespołu Szkół nr 7 przy ul. Szadkowskiego 3 na Bemowie. Mecze rozgrywane będą w soboty do 21 czerwca w godz. 12-18. Wstęp wolny.
 Dokument bez tytułu