afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej RPA po niedzieli

Piątek jest dniem w którym wszyscy mają zakładać zielono -żółte koszulki, które będą używane przez zespół piłkarski „Bafana Bafana”, który znaczy – „Chłopcy, Chłopcy” . Na wszystkich ulicach, nawet na naszych wioskach można kupić te koszulki.

To jest właściwie ogólne zarządzenie, by w każdy piątek wszystko w Afryce Południowej było na żółto. Samochody jeżdżą z małymi flagami, na poczcie urzędnicy na żółto-zielono, a w sklepach trąbki i gwizdki tez żółte. Wszystkie ubrania są ostatnio w tym kolorze. Cały kraj chce wspierać narodowy zespól piłkarski! Każdy chce by wygrali. W niedzielę modlitwy we wszystkich kościołach o szczęśliwy przebieg Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W kraju, gdzie przestępczość jest najwyższa w świecie, wszystko może się zdarzyć. Na każdym kroku widać nowych policjantów. Chwile czekania są bardzo podniecające.

W wielkich miastach zbudowano wielkie i piękne stadiony. Jeden z najpiękniejszych jest w Johannesburgu w jednej z najbiedniejszej części tego miasta. Obok nowoczesnego stadionu i luksusowych hoteli, mieszkają ludzie w małych pomieszczeniach, bez wody i elektryczności w lichych domach, ale każdy się cieszy.

Afryka Południowa to kraj niesamowitych kontrastów. Można doświadczyć standard życia podobny jak w Europie, a można też widzieć ludzi, którzy są tak biedni jak w żadnym kraju afrykańskim. To niesamowicie piękny kraj, ale śmiertelność ludzi z powodu zarażenia wirusem HIV niesamowicie rośnie z dnia na dzień, choć już w tej chwili jest najwyższa w świecie, liczba sierot również jest na pierwszym miejscu w statystyce światowej, a gruźlica staje się jednym z największych problemów tego kraju.

Rozwój prostytucji jest bardzo szybki i to właśnie teraz przed mistrzostwami, sprowadzane są kobiety z rożnych krajów świata, ale szczególnie z Afryki, do najdroższych hoteli, gdzie oferowana jest praca za bardzo małe pieniądze. Jednak widok bogactwa i mieszkania w luksusie pociąga, i wtedy cena staje się prawie nieważna, przynajmniej dla niektórych, bo ciągle jeszcze jest tak, że bogatsi będą jeszcze bardziej bogaci dzięki tym mistrzostwom , ale biedni mogą stać się uboższymi.

Ja też będę się modlić, by pokazać światu, że Afryka potrafi.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu