RPA: Gwiazdy sportu pomogą policji

afryka.org Wiadomości Sport RPA: Gwiazdy sportu pomogą policji

Użytkownicy dróg w RPA przejeżdżając obok patroli drogowych, mogą zastanawiać się, co by było gdyby policjantom nagle przyszło ścigać przestępców. Patrząc na niektórych funkcjonariuszy policji, można spekulować czy delikatnie mówiąc, “mocno zbudowani” strażnicy prawa, daliby radę przebiec chociaż sto metrów? Czy policjantki w mundurach opinających obfite kształty byłyby w stanie ruszyć w pogoń za złodziejem?

Nadwaga i otyłość to problem w szeregach południowo-afrykańskiej policji. Ndumiso Ngcobo, satyryk i komentator społeczny z RPA, bloger i autor dwóch bestsellerów, uczynił nawet otyłych funkcjonariuszy przedmiotem jednego ze swoich esejów, w którym z humorem zastanawia się nad sprawnością fizyczną policjantów.

Ostatnio jednak nadwaga policjantów stała się ważkim i poważnym tematem. Jak podaje BBC, gwiazdy sportu, takie jak były piłkarz Lucas Radebe, będą pomagać funkcjonariuszom powrócić do formy. Komisarz policji Bheki Cele potwierdził, że niektórzy oficerowie w służbie południowo-afrykańskiej policji mają problemy z nadwagą lub otyłością, jak również, że od stycznia 2010 wszyscy wyżsi menadżerowie policji będą musieli brać udział w zajęciach na siłowni.

RPA jest w tym roku gospodarzem Pucharu Świata i władze chcą zapewnić gości, że robią wszystko by zmniejszyć przestępczość.

Radebe, były kapitan drużyny narodowej RPA i angielskiej Leeds United wraz z innymi gwiazdami sportu pomogą, jak twierdzi komisarz Cele, motywować funkcjonariuszy policji by ćwiczyć na siłowni.

Cele powiedział dziennikarzowi programu BBC – Network Africa: “Chcemy uatrakcyjnić zajęcia, mamy nadzieję, że policjanci będą chętniej w nich uczestniczyć, gdy będą ćwiczyć z gwiazdami futbolu czy boksu. Niektórzy oficerowie zaczęli już trenować z byłym światowym mistrzem boksu “Baby” Jakiem Mathalą.” Komisarz Cele dodał również, że oficerowie z nadwagą nie będą dłużej tolerowani: “wszyscy członkowie południowo-afrykańskiej policji muszą być sprawni, zdrowi, przygotowani na trudny rok przd nami”.

Zajęcia na siłowni zostaną wprowadzone jako obowiązkowe w ciągu 2010 roku.

Odchudzenie policji to niebanalne postanowienie noworoczne, życzymy sukcesów w ćwiczeniu z gwiazdami!

Alex

 Dokument bez tytułu