Rok eliminacji w afrykańskiej piłce

afryka.org Wiadomości Sport Rok eliminacji w afrykańskiej piłce

2012 to rok, który w futbolu w Afryce będzie stał pod znakiem meczów eliminacyjnych. A będzie ich wiele. Już jutro spotkania w pierwszej rundzie kwalifikacji do Pucharu Narodów. Tak, tak, to nie pomyłka. Mistrzostwa Afryki dopiero co się wprawdzie skończyły, ale kolejne już w styczniu i lutym 2013 na stadionach RPA. To dlatego, że piłkarskie władze zdecydowały, żeby PNA rozgrywać w latach nieparzystych, tak, żeby nie kolidowało to z mundialami.

Rewanżowe mecze w eliminacjach Pucharu Narodów w czerwcu. Wtedy też zostaną rozegrane pierwsze spotkania w dziesięciu grupach eliminacji mistrzostw świata. Oj będzie się działo.

Jesienią kolejne gry w eliminacjach PNA i eliminacji MŚ. Na razie już jest nerwowo, bo na przykład zgrupowanie reprezentacji Kenii opuścił grający na co dzień we włoskiej Parmie McDonald Mariga. Poszło o nie zapłacone wydatki za podróże…

Szansę występy w jutrzejszym meczu eliminacyjnym ma Dickson Choto z Legii Warszawa powołany, po dłuższej przerwie, do kadry „Wojowników” z Zimbabwe. No ale tam nie ma teraz kto grać, bo piłkarska federacja musi się uporać z innymi kłopotami.

Ciekawie zapowiadają się konfrontacje Rwandy z Nigerią czy Gambii z Algierią. Będą kolejne sensacje? Mecz Egiptu z Republiką Środkowoafrykańską rozegrane zostaną dopiero w czerwcu. Wszystko z uwagi na niestabilną sytuację w kraju siedmiokrotnych triumfatorów Pucharu Narodów.

ELIMINACJE PUCHARU NARODÓW 2013

1 RUNDA

Mecze 29 lutego (rewanże 16 czerwca)

1. Etiopia – Benin

2. Rwanda – Nigeria

3. Kongo – Uganda

4. Burundi – Zimbabwe

5. Gambia – Algieria

6. Kenia – Togo

7. Gwinea Bissau – Kamerun

8. Czad – Malawi

9. Tanzania – Mozambik

10. Madagaskar – Wyspy Zielonego Przylądka

11. Liberia – Namibia

12. Sao Tome – Sierra Leone

13. Seszele – DR Konga

14. Egipt – Republika Środkowoafrykańska (pierwszy mecz 15 czerwca, rewanż 24 czerwca)

2 RUNDA

Zwycięzcy spotkają się zespołami, które w styczniu i lutym wystąpiły w PNA. To 16 ekip: Zambia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Ghana, Tunezja, Sudan, Gwinea Równikowa, Gabon, Senegal, Libia, Burkina Faso, Angola, Maroko, Niger, Gwinea, Botswana.

Do finałów awansują zwycięzcy dwumeczów, które odbędą się w dniach 8 września, 13 października. Stawkę uzupełnią gospodarze 29 Pucharu Narodów reprezentacja Republiki Południowej Afryki.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu