Religia na Seszelach

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Religia na Seszelach

W przeciwieństwie do Komorów, Seszele to kraj, w którym zdecydowaną większość stanowią chrześcijanie. Wynika to z różnych historii, obu państw. O ile Komory już wcześniej były zasiedlone przez muzułmańskich osadników, to Seszele człowiek zaczął kolonizować w XVIII wieku.

Seszele nie były kolonizowane przez Arabów, lecz przez Europejczyków. To przybysze z Francji zainicjowali ruch osadniczy na tych wyspach. Razem z Francuzami na Seszele przywędrowało chrześcijaństwo. Wcześniej Seszele były bezludne.

Dziś 90 procent mieszkańców Seszeli wyznaje katolicyzm. Utrzymał się on na wyspach, pomimo brytyjskich wysiłków na rzecz wprowadzenia protestantyzmu. Zaczęły się one wraz z przejęciem przez Brytyjczyków kontroli nad Seszelami. Promowali oni przede wszystkim anglikanizm. Jednak na tyle nieskutecznie, że wyznawcy Kościoła anglikańskiego stanowią obecnie 7 procent mieszkańców Seszeli.

Oba wyznania już w XIX wieku otworzyły swoje szkoły. Przez wiele dziesięcioleci nauczycielami w seszelskich szkołach były osoby duchowne. To nie pozostało bez wpływu na ludzi. Do teraz językiem francuskim posługują się katolicy, bo jest to język ich Kościoła – seszelski katolicyzm ma francuski rodowód, a językiem angielskim, anglikanie. Co więcej wieloletni przywódca wysp Albert René, chciał być – zanim został politykiem – katolickim księdzem. Natomiast lider seszelskiej opozycji, Wavel Ramkalawan, jest anglikańskim pastorem.

Niedzielne msze i religijne święta nadal stanowią bardzo ważne wydarzenia w seszelskim kalendarzu. Mieszkańcy Seszeli uchodzą za religijnych, a kościoły obu wyznań wypełniają tłumy wiernych.

Spośród innych wyznań chrześcijańskich, które zaczęły zyskiwać na popularności w ciągu ostatnich dwóch dekad warto wymienić adwentystów i zielonoświątkowców. Z kolei 2 procent mieszkańców Seszeli stanowią wyznawcy innych religii niż chrześcicjaństwo – przede wszystkim hinduizmu i islamu.

Pomimo roli jaką odgrywa chrześcijaństwo na Seszelach, wielu ich mieszkańców wierzy w magię i czary. Bardzo często konsultują się oni z miejscowymi przepowiadaczami nazywanymi bonhomme de bois lub bonne femme de bois, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość bądź otrzymać amulet lub talizman (gris-gris).

(kofi)

 Dokument bez tytułu