Rasizm czy nienawiść?

afryka.org Wiadomości Rasizm czy nienawiść?

Czy na polskich stadionach jest obecny rasizm? Zdecydowana większość osób uczestniczących w naszej sondzie stwierdziła, że TAK.

O tym, że rasistowskie zachowania wśród kibiców nie są niczym nowym wiemy już od dawna. Większość z nich wynika z agresji i nienawiści, którą jeszcze łatwiej zaadresować do czarnoskórego piłkarza. Bo w końcu jest inny. I czarny. I jest powód, żeby nienawidzić go jeszcze bardziej.

Stąd na polskich stadionach, nie tylko kibice, ale i piłkarze wyzywają afrykańskich zawodników, grających w polskiej lidze. Zresztą stadionowy rasizm nie jest polską specjalnością. Rasistowskie zachowania są również problemem klubów grających na zachód od Odry.

Próbuje się coś z tym zrobić, ale ani kampania „Wykopmy rasizm ze stadionów” ani „antyfaszystowskie” – co za nazwa – organizacje nie wyplenią agresji w ludziach. Bo problem rasizmu w Polsce, to problem znacznie szerszy, który wynika z braku szacunku wobec drugiego człowieka. Biją czarnego, nie moja sprawa. Obrażają go, po co się wtrącać. Biją białego, a niech biją. Po co mu pomagać. Jeszcze dostanie się w głowę.

Nie nazwałbym tego co jest w Polsce epidemią rasizmu. Żyjemy w czasach plagi nienawiści.

Kofi

 Dokument bez tytułu