Radio w Sudanie Południowym? Komu to potrzebne?

afryka.org Wiadomości Radio w Sudanie Południowym? Komu to potrzebne?

“Radio w Sudanie Południowym? Komu to potrzebne?” – w ten sposób zaczyna się wpis na stronie projektu Radio Afryka, realizowanego przy udziale Polek w Sudanie Południowym. Wkrótce postaramy się napisać więcej o samej idei, a na początek cytujemy za stroną radioafryka.com tekst odpowiadający na pytanie postawione już w tytule.

Wojny domowe pomiędzy Południem a Północą Sudanu trwały z krótką przerwą niemal pięćdziesiąt lat. W lipcu 2011 roku, największe państwo Afryki podzieliło się na dwa. Tak powstała Republika Sudanu Południowego.

W kraju w którym po asfaltowej drodze można przejechać jedynie 300 km, a podczas trwającej pół roku pory deszczowej większość dróg zamienia się w rwące potoki, radio w przeciwieństwie do samochodów i maszyn latających dociera wszędzie. Jest tanie i by go słuchać nie potrzebna jest elektryczność, której brakuje nawet w Dżubie. Tu w stolicy, życie toczy się w nieustającym warkocie generatorów prądu. Dla większości obywateli, których w kraju jest niemal 9 mln, radio jest jedynym dostępnym  środkiem komunikacji i informacji.

Mimo że urzędowymi językami  jest angielski i arabski, na wsiach wielu ludzi posługuje się jedynie lokalnymi językami, a jest ich w Sudanie Południowym kilkadziesiąt.

W lokalnych językach nadają również małe rozgłośnie, a jest ich w kraju już ponad trzydzieści. Dzięki temu ludzie którzy nie potrafią czytać i pisać ( jest ich ponad 80% ),  mogą dowiedzieć się o tym co dzieje się poza ich wsią, w stolicy i na świecie.

Radio służy nie tylko informacji, ale również edukacji i integracji grup etnicznych.

Sytuacja dziennikarzy nie jest jednak wesoła. W kraju nie ma jeszcze ustawy medialnej, a dziennikarzy nie chroni żadne prawo. Aresztowania, groźby i pobicia są na porządku dziennym. Ten zawód w Sudanie Południowym to misja wymagająca sporej odwagi. Mimo to, wielu zdolnych  reporterów decyduje się by z mikrofonem w dłoni bronić praw tych, którzy głosu nie mają, tłumaczyć rzeczywistość, edukować i integrować zróżnicowany etnicznie najmłodszy naród na świecie.

Przez najbliższe pięć miesięcy, w pięciu prowincjach kraju , 50-ciu dziennikarzy z lokalnych rozgłośni radiowych będzie szlifować swój warsztat reporterski, by lepiej realizować swoją misję.  To dzięki nim dowiecie się czym żyje Sudan Południowy.

Na naszej stronie usłyszycie, zobaczycie i zrozumiecie jaka jest Afryka – kontynent który padł ofiarą wielu stereotypów.

Strona projektu radioafryka.com

 Dokument bez tytułu