Przywracanie utraconego dziewictwa

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf Przywracanie utraconego dziewictwa

Operacje plastyczne są popularne w światowym show biznesie. Chirurgia estetyczna wmawia nam, że każda osoba może się poczuć lepiej i zmienić. Wystarczy zapłacić i można zmienić: piersi, pośladki, brzuch…

W Afryce, szczególnie tej północnej (od Maghrebu po Egipt) wiele kobiet puka dyskretnie do gabinetów ginekologicznych tuż przed zamążpójściem. Panie pragną jednej rzeczy: rekonstrukcji błony dziewiczej – po łac. hymen (także patron małżeństwa w mitologii greckiej). Noc poślubna jest życiowym wyzwaniem, sporym stresem dla tych kobiet, każda chce ukryć swoją przeszłość seksualną. Niekiedy, za każdą cenę panna młoda chce przekonać przyszłego męża (teściową) o dobrym wychowaniu. Jedyny sposób to niewinność seksualna na zakrwawionej pościeli w noc poślubną.

Dziewictwo panny, męskość kawalera, wszystko pasjonowało dawniej wszystkich. Także w Europie, gdzie do XII wieku, impotencja męża bywała powodem unieważnienia ślubu. Dla wielu kultur virgino inatacta (nienaruszone dziewictwo) było (nadal jest) ważna rzeczą. Dla honoru rodzin.

Dochodowy biznes „odbudowy” ma się świetnie; kliniki chirurgii plastycznej są oblegane we Francji. Zabieg może kosztować do kilku tysięcy euro. Nadine, Algierka , 27 lat , mówi że dla niej, to kwestia życia lub śmierci. Ale nie wie, czy takiej operacji można dokonać w Algierii. Takie apele o pomoc można znaleść na forum wielu stron internetowych. Jak podaje serwis chirurgiczny intime.info sama operacja jest dość prosta i trwa pół godziny. Natomiast odbudowa błony od kilku dni do kilku tygodni w zależności od metody i użytych nici.

Kiedyś inne religie miały także święty stosunek do hymen. Jak mówi jedna z francuskich lekarek: „Kiedy zaczynałam pracę 30 lat temu, pierwsze pokolenie było katolickimi imigrantami z Portugalii i Hiszpanii. Dziewicto był ważnym elemetem honoru rodzin. Była wtedy ta sama rozpacz, jak dziś u dziewczyn z Maghrebu i dziewczyn romskich”.

Dziś, kobiety z Maghrebu (gdzie indziej w dużo mniejszym stopniu), poniżej 30 lat są grupą docelową dla placówek przywracających dziewictwo.Zabiegu można dokonać w niektórych francuskich szpitalach i klinikach chirurgii plastycznej. Takiej praktyki nie poleca jednak Francuskie Kolegium Ginekologów, który uważa, że jest to „zamach na godność kobiet”.
Dr Marc jest chirurgiem w Paryżu. Liczba kobiet, którą miał w gabinecie jest o wiele większa, niż przyjmują szpitale. „Cztery, czy pięć lat temu, mieliśmy 4, 5 zabiegów rocznie. Dziś mamy tygodniowo 3, a miesięcznie 7-10”. podkreśla chirurg i podaje cenę: 2500 euro!

Kiedy jest strach, cena nie gra roli

2500 euro, to sporo. Marokanka Soumia wie coś o tym. Niedługo ma zaręczyny. Jego przyjaciel nie jest prawiczkiem, ale liczy, że Soumia nie ma seksualnego doświadzcenia. I lepiej, żeby nie zorientował się. „Pytałam go, czy jest w porządku, kiedy kobieta robi zabieg, aby rozpocząc nowe życie z partnerem? Powiedział, że nie” – opowiada wkurzona tym niesprawiedliwym traktowaniem. Soumia ukrywa więc utratę cnoty. Inaczej byłby rodzinny skandal i stałaby się dziwką. Za namową przyjaciółki, zgłosiła się na „odbudowę” . „Zatrudniłam się jako baby-sitting przez dwa lata, co dało mi 1700 euro. Pożyczyłam kolejne 800 od przyjaciółki. Finansowo to kiepski start!” – dodaje Soumia.

Niektórzy lekarzy krytykują ten biznes. Uważają, że są mniej kosztowne sposoby, by pomóc tym kobietom. Gdy chodzi jedynie o poplamione prześcieradło (niektóre teściowe żądają certyfikatu ginekologa) proponują: surową watrobę drobiową lub pojemnik z drobiową krwią mieszaną z anty-koagulantem. Kawaler może uczestniczyc w „oszustwie”, i pomoć dziewczynie, z którą wcześniej uprawiał seks.

W Dakarze podobno wiele kobiet czeka w kolejce, a ceny rosną. Tak przynajmniej czytałem na forum jednej z senegalskich stron.

Kiedy ta męska hipokryzja dostanie w łeb? Kiedy jakaś się odda mężczyźnie będąc panienką to dziwka! Kawaler natomiast ma wolną rękę, próbuje, zanim wybierze tą odpowiednią. To chyba kwestia sprawdzalności mężczyźn. Nie da się! Wiele kobiet cierpi. Cnota, niewinność, być pierwszym (ą) i jedynym(ą). Marzenia kłócą się z potrzebami biologicznymi od wieków.

Mamadou

 Dokument bez tytułu