W Conakry, stolicy Gwinei, doszło do spotkania dowódców gwinejskiej armii i przedstawicieli rządu. Ma to związek z trwającym już dwa dni protestem żołnierzem w Conakry i trzech innych miastach tego kraju, w związku z żądaniami wypłaty zaległego żołdu i jego podwyżki.
Protest objął stołeczne Conakry oraz miasta – Gueckedou, Kindia i Labe. Wszędzie tam żołnierze zaczęli strzelać w powietrze, podnosząc bunt w koszarach. Od tego czy nowemu rządowi Gwinei uda rozwiązać się ten kryzys, może zależeć jego przyszłość.
W styczniu i w lutym br. przez Gwineę przetoczyła się fala protestów, która doprowadziła do śmierci 129 osób. W ich rezultacie powstał nowy rząd kierowany przez Lansana Kouyate. Ma on powołać specjalną komisję do zbadania nadużyć ze strony armii podczas tłumienia strajków z początku roku.
Jednak to nie komisja, ale żądania podwyżki płac doprowadziły do obecnego protestu żołnierzy. Podobna sytuacja miała miejsce w 1996 roku, kiedy prezydent Gwinei Lansana Conte odrzucił podobne postulaty. Zbuntowane wojsko opanowało wtedy lotnisko w Conakry i ostrzelało pałac prezydencki. Conte zgodził się na podwyżkę, tym bardziej, że od czasu dojścia do władzy w 1984 roku w dużej mierze opiera swój autorytet na poparciu armii. Jak będzie tym razem, dowiemy się wkrótce.
(kofi, IRIN)