Poznań: Maathai o Obamie i klimacie

afryka.org Wiadomości Poznań: Maathai o Obamie i klimacie

Szczyt Klimatyczny, który zakończył się w nocy z piątku na sobotę w Poznaniu, był okazją do spotkania z kenijską noblistką, Wangari Maathai. Pytana przez dziennikarzy czy nowy prezydent USA pomoże Afryce, odpowiedziała, że wybór Baracka Obama stwarza nowe możliwości. Zaapelowała też o walkę z wycinaniem i degradacją lasów.

Obama

Nikt nie powinien oczekiwać, że Obama przyjdzie jak Święty Mikołaj z torbą pełną pieniędzy, bo ma swoje rodzinne korzenie w Kenii i został właśnie wybrany na prezydenta – mówiła Maathai. – On tego nie uczyni. Chce za to stworzyć możliwości, których wykorzystanie będzie zależeć od nas

W ten sposób Maathai skomentowała w Poznaniu wybór Obamy na prezydenta, wydarzenie, które zostało przyjęte z ogromną radością w całej Afryce, a przede wszystkim w Kenii. Maathai przewiduje, że teraz szanse na amerykańskie inwestycje w jej ojczyźnie wzrosną, ale wszystko tak naprawdę będzie zależeć od kenijskich polityków.

Klimat

Jednak Maathai przyjechała do stolicy Wielkopolski nie po to, aby komentować amerykańskie wybory. Pojawiła się w Poznaniu przede wszystkim z racji odbywającego się w tym mieście szczytu. W swoim wystąpieniu zaapelował o ochronę lasów przed wycinaniem. Podczas wylesiania, co w praktyce oznacza często wypalanie obszarów leśnych, powstaje około 20 procent gazów cieplarnianych, obwinianych o zmiany klimatu. Według noblistki trzeba zmienić podejście do eksploatacji lasów, a także działać na rzecz wprowadzania technologii przyjaznych środowisku.

Wbrew apelowi Maathai szczyt zakończył się bez podjęcia żadnych konkretnych decyzji.

Maathai otrzymała pokojową nagrodę Nobla za działania na rzecz ekologii i kobiet w swojej rodzinnej Kenii. Założyła organizację “Zielony Pas” z którą sadziła drzewa, aby zapobiec pustynnieniu kraju, biedzie i głodowi. Tym samym znalazła wiele nowych miejsc pracy dla kobiet. Założyła też kenijską Partię Zielonych, a obecnie sprawuje stanowisko sekretarza ds. środowiska i zasobów naturalnych. W 2005 roku została komisarzem Economic, Social and Cultural Council, istniejącej w ramach Unii Afrykańskiej.

Kofi

 Dokument bez tytułu