Poszukiwani Polacy z Masindi!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Poszukiwani Polacy z Masindi!

Moje polskie imię to Zbyszek. Moje nazwisko Jagla. Urodziłem się w polskim osiedlu w Masindi w 1945 roku. Miałem jeszcze brata bliźniaka, Karola. Nasza nazwisko w chwili urodzenia brzmiało Siwek.

O ile się nie mylę, w 1948 roku przenieśliśmy się do Koja, gdzie żyliśmy przez kolejne dwa lata. Potem wyjechaliśmy do Anglii przez Mombasę i Francję. Do Anglii dopłynęliśmy w październiku 1950 roku. Nie znam jednak dokładnej daty, kiedy opuściliśmy Koja w drodze do Mombasy. Wiem, że do Francji dotarliśmy na pokładzie małego statku pasażerskiego, o włoskiej nazwie, Valfiorita. Niestety nie udało mi się ustalić, w którym francuskim porcie wysiedliśmy na brzeg. Jest więcej niewiadomych. Wydaje mi się, że z południa Francji, przez Paryż, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę, dotarliśmy do portu na północy tego kraju i dalej do Anglii.

Wciąż jednak wiem bardzo niewiele na temat polskich osiedli w Ugandzie, w Masindi i Koja. Stąd moja prośba i mój list do Fundacji „Afryka Inaczej”, i apel do polskich mediów, aby pomogły mi w odnalezieniu osób, które mieszkały we wspomnianych osiedlach. Szukam zdjęć, ludzi, którzy pamiętają oba osiedla, i informacji, które mogłyby mi pomóc w odtworzeniu dziejów Polaków w Masindi i Koja. Dziś mieszkam w Anglii, ale tych, którzy posiadają wiedzę na interesujący mnie temat, proszę o kontakt z Fundacją “Afryka Inaczej”.

Poniżej załączam kilka zdjęć mojej rodziny z Masindi i Koja:

John Jagla (tak nazywam się obecnie)

 Dokument bez tytułu